n

BAGNO ZWYCZAJNE (Ledum palustre)

ImageLedum palustre. Od 1990 roku Rhododentrom tomentosum

Nazwy ludowe: Bagno pospolite, świńskie bagno, dziki rozmaryn leśny, bohum bachulik, bagniak.

Występowanie: bagno rośnie obszernym pasem wokół biegowym na półkuli północnej. W Europie rozpowszechniona jest w północnej oraz środkowej części. W Polsce rośnie na torfowiskach w borach bagiennych, czasem również na bagiennych łąkach. Bagno jest w naszym kraju zagrożone wyginięciem i zostało objęte ochroną. W pobliżu naszego ośrodka występuje dość często w lasach Lipskich i Janowskich.

Charakterystyka: Bagno to krzew dorastający w 1,5 m wysokości, o intensywnie aromatycznych, wzniesionych pękach-gałązkach. Młode są owłosione-pokryte brązowym kutnerem. Liście zimnotrwałe długości do 3,5 cm. Skórzaste, wysokie lub lancetowne o podwiniętych brzegach osadzone na krótkim ogonku, połyskujące z wierzchu ciemno zielone lub oliwkowo zielone, od spodu owłosione różnym kutnerem. Bagno kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe zebrane w baldaszkach szczytowych, drobne z 5 niezrośniętych płatami korony i 10 długimi pękami. Mimo, że dla owadów ich odrzucająca woń jest trująca, są przez nie zapylane. Bagno jest mrozoodporne i żyje niekiedy do 30 lat.

Zastosowanie:

  • stosuje się w homeopatii jako środek drażniący skórę i przeciwgośćcowy

  • w lecznictwie ludowym przeciw astmie i kokluszowi

  • w kąpielach reumatycznych

  • do płukania jamy ustnej w bólach zębów

  • było stosowane przy świerzbie, liszajach, ukłuciach przez owady

  • do chwili obecnej jest używane jako środek przeciwbólowy oraz do odstraszania moli i prusaków

  • używane do zaprawiania piwa zamiast chmielu.

Image

Ciekawostki: W 1990 rok gatunek ten został zaliczony przez systematyków do rodzaju różareczników. Zawiera do 20 % szkodliwych olejków etyrycznych takich jak ledol, palustrol, arbutyna i garniki. Związki te nasycone u człowieka grożą podrażnieniem żołądka i przewodu pokarmowego, uszkodzeniem nerek oraz paraliżem systemu nerwowego. Wikingowie uważali bagna jako dodatku do aromatyzowanego silnie, oszałamiającego piwa. Kiedyś wykorzystywano je w garbownictwie.

Przysłowie ludowe: Bagno w kwietnia niedziele trzy razy około domu obnoszone i na domu zastawione, ochrania dom od piorunów.

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n