n

BORÓWKA BRUSZNICA – (VACCINIUM VITIS)

Nazwy ludowe:

  • Brusznica, czerwona jagoda, czerwienica, borówka wieczniezielona, kamioneczka.

Występowanie:

  • Ta wiecznie zielona krzewinka występuje pospolicie w całej nizinnej części kraju. W górach sięga po krainę alpejską. Najbujniejsze jagodziska brusznicowe znajdują się w Bieszczadach, ale i w naszych lasach lipskich i janowskich występuje obficie.
  • Brusznica występuje na dość ubogich siedliskach, najczęściej w suchych lasach sosnowych pod prześwietlonym drzewostanem, a także w zaroślach i na wrzosowiskach. Jej występowanie świadczy o kwaśnym odczycie i jałowości gleby.
Image

Charakterystyka:

  • Jest to krzewinka o wysokości do 20 cm. liście zimozielone, owalne, błyszczące, z podwiniętym brzegiem, a na spodzie ciemno kropkowane. Gałązki borówki występują gęstymi kępkami. Posiada zdrewniałą, silnie rozgałęzioną podziemną rozłogę. Kwitnie od maja do lipca, owocuje w sierpniu. W południowej części kraju po przerwie zakwita po raz drugi i owocuje we wrześniu i październiku. Kwiaty zebrane są w kwiatostany tworzące grona osadzone na krótkich szypułkach, koloru białego z różowym odcieniem, kształtu małych dzwoneczków. Owocem borówki jest jagoda początkowo biała, w miarę dojrzewania czerwienieje. Dzięki zawartości kwasu jabłkowego, cytrynowego i benzoesowego jest bardzo trwała. Ma smak gorzkawo-kwaskowaty. Znana jest brusznica jako roślina obficie nektarująca i miododajna, często odwiedzana przez pszczoły i trzmiele.

Zastosowanie:

  • poza szerokim zastosowaniem w przetwórstwie przemysłowym (konfitury, dżemy, kisiele, sosy itp.) domowym jagoda borówki ma zastosowanie w medycynie.

  • Przy przeziębieniach 1 szklanka wrzątku + 1 łyżeczka jagód

  • Zewnętrznie używa się rozgniecionych jagód od okładów na oparzenia.

  • Z liści wyrabia sie leki do dezynfekcji dróg moczowych, działających przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbiegunkowo.

Image

Ciekawostki:

  • Eskimosi i Indianie z północno-zachodniej Ameryki jedzą borówki na surowo, mrożone lub w przetworach, często dodawane do różnego rodzaju ciastek i sosów, jedzone z ikrą, olejem, cukrem. Z liści można parzyć herbatę, która w większych ilościach staje sie trująca (zawiera arbutynę). Herbatę z liści należy pić przy cukrzycy i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n