n

Czy wiesz że ….. Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Janowskie” położony jest w Małopolskiej Krainie Przyrodniczo – leśnej. Powstał na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski znajdującego się w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Lublin. Lasy Janowskie są częścią Puszczy Solskiej – jednego z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce.

Na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie” znajduje się Park Krajobrazowy oraz rezerwaty leśno – florystyczne, leśno – torfowiskowe i rezerwat historyczno – leśny. Ochroną objęto 64 drzewa, głównie lipy i dęby. Utworzono również strefy ochronne w miejscach stałego przebywania ptaków – bielika, bociana czarnego i orlika krzykliwego.

Edukacji leśnej służą obiekty:

w Janowie Lubelskim funkcjonuje Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Znajdują się w nim stałe ekspozycje, miejsca noclegowe, sale do prowadzenia zajęć. W pobliżu znajduje się stadnina koni (bryczki, hipoterapia) oraz Zalew Janowski z plażą, kawiarniami, przystaniami i stanowiskami wędkarskimi.

Obok siedziby Nadleśnictwa Janów Lubelski znajduje się ekspozycja taboru leśnej Kolei wąskotorowej, która niegdyś funkcjonowała w lasach.

Przez lasy wytyczono ścieżkę przyrodniczą „Rezerwat Szklarnia” oraz trasę rowerową z Janowa Lubelskiego do Szklarni, która prowadzi prawie na całej długości przez las.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n