n

Czy wiesz, że… rozmieszczenie lasów

Rozmieszczenie lasów w Polsce jest bardzo nierównomierne. Przeważająca część obszarów leśnych znajduje się w północno-wschodnich, północno-zachodnich, zachodnich oraz południowo-wschodnich regionach Polski. Na taką strukturę przestrzennego rozmieszczenia lasów w dużym stopniu wpłynęła lokalizacja zalesień wykonywanych po II wojnie światowej.

Największy zwarty kompleks leśny Polski, Bory Dolnośląskie położony jest w południowo-zachodniej części naszego kraju i zajmuje powierzchnię ponad 150 tyś. ha.

Na zachodzie Polski zlokalizowane są także inne ''ponad stutysięczniki” Puszcza Nadnotecka i Puszcza Rzepińska, stanowiąca część Borów Lubuskich. Zwarty kompleks o powierzchni ok. 120 tyś. ha tworzą również Bory Tucholskie występujące na północy kraju oraz Puszcza Augustowska i Piska – na północnym-wschodzie (obie o powierzchni ponad 100 tyś. ha).

Pozostałością po wielkich obszarach leśnych występujących na pograniczu Polski, Litwy i Białorusi zajmująca obecnie ok 60 tyś. ha jest Puszcza Knyszyńska.

W lasach zachodniej i północnej części kraju dominują gatunki iglaste. Znacznym udziałem lasów grądowych charakteryzuje się z kolei Puszcza Białowieska (58 tyś. ha w Polsce). Jest to jeden z największych obszarów na niżu europejskim z lasami zbliżonymi do naturalnych.

Środkowa i środkowo-wschodnia część kraju charakteryzuje się niską lesistością. Pozostałością po dużych obszarach leśnych są m in. Puszcza Kampinoska i Kozienicka (obie po 28 tyś. ha). Istotne znaczenie w pełnieniu funkcji ekologicznych mają ciągnące się w dolinie Wisły Lasy Gostynińsko-Włocławskie o powierzchni ponad 20 tyś. ha.

Drugim co do wielkości kompleksem leśnym w Polsce jest Puszcza Solska o powierzchni 124 tyś. ha sąsiadująca z niewiele mniejszą (110 tyś. ha) Puszczą Sandomierską.

Puszcza Świętokrzyska (ponad 50 tyś. ha) i Bory Stobrawskie na Równinie Opolskiej to największe kompleksy leśne wyżynnej części Polski.

Wysoką lesistością charakteryzują się polskie pasma górskie. Lasy Karpat wchodzą m in. W skład i tworzą otuliny parków narodowych: Babiogórskiego, Tatrzańskiego, Pienińskiego, Gorczańskiego, Magurskiego i Bieszczadzkiego; parków krajobrazowych: Żywieckiego, Popradzkiego, Laślińskiego, Cisniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Gór Stołowych, Podgórza Przemyskiego; leśnych kompleksów promocyjnych „Lasy Beskidu Śląskiego” i „Lasy Birczańskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n