n

Dokarmianie ptaków

Dzięki dokarmianiu ptaków przez każdego zucha i harcerza osiadłe ptaszki mają szansę przetrwać do wiosny. Dokarmianie pomoże również zwabić skrzydlatych gości bojących się zbliżyć do ludzi
w innych porach roku i zachęcić do pozostania w pobliżu stołówek na dłużej.

Aby dokarmianie było skuteczne należy:

Image 

 

  • raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać (ptaki dokarmiane są mniej samodzielnie od tych które nie liczą na pomoc ludzi, dlatego lepiej jest w ogóle nie dokarmiać jak robić to od czasu do czasu);
  • dokarmianie można zakończyć dopiero wiosną (przedwiośnie jest najgorszym okresem ponieważ zasoby pokarmowe kończą się, kończy się też zapas tłuszczu w tkankach);

  • podstawę zimowej karmy powinny stanowić składniki takie jak:
  • tłuszcz zwierzęcy,
  • nasiona oleiste,
  • nasiona zbóż
  • owoce dziko rosnące;
  • karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku;
  • dokarmiając ptaki nie wolno wykładać solonych produktów, zwłaszcza solonej słoniny i mięsa, gdyż skazalibyśmy na męczarnię i śmierć naszych przyjaciół;
  • pieczywo używajmy jedynie jako dodatek, a nie karmę główną (pieczywo kwaśnieje w przewodzie pokarmowym ptaków powodując choroby).

Pamiętaj:

Image 

 
Mimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, zjadają ukryte owady, ich jaja i poczwarki, oraz nasiona chwastów, owoce krzewów i drzew.

Do karmnika przylatują zwykle dwa razy dziennie, rano i pod wieczór.

Gdy pogoda pogorszy się poprzez opady śniegu, gęste mgły, deszcze, szron lub szadź, wtedy ptaki trzymają się blisko karmników. Takie warunki utrudniają im samodzielne zdobywanie pokarmu, zaś karmniki najlepiej spełniają swoją rolę, niejednokrotnie ratując ptakom życie.

Gdy mamy własny ogród to karmniki wystawiamy tam gdzie jest najwięcej drzew i krzewów.

Przymocowujemy go na wysokości ok. 150 cm nad ziemią, tak aby koty nie miały do niego zbyt łatwego dostępu, a ptaki łatwy dolot i odlot oraz możliwość obserwacji otoczenia.

Karmnik powinien byś dobrze osłonięty od wiatru.

Najlepiej jest ustawić karmniki na balkonie lub na tarasie, a my będziemy mogli z bliska obserwować ich zachowanie. Idealnie jest wtedy, gdy balkon jest porośnięty winogronem lub bluszczem na którym ptaki mogą usiąść. W ostateczności stawiamy karmniki na parapecie okna, ale pamiętajmy, ptaki mają bardzo dobry wzrok i odlatują widząc, że ktoś podchodzi do okna.

PTASIA STOŁÓWKA

Image  

CO PODAJEMY

KOGO GOŚCIMY

1.      Tłuszcze: słonina, smalec, margaryna;

2.      Nasiona oleiste: słonecznik, rzepak, konopie, rzepik, len, mieszanka dla papug lub kanarków;

3.      Nasiona i kasze: kasza jęczmienna, ryż, płatki owsiane, owies, kasza gryczana, mak, pszenica, żyto, proso, okruchy pieczywa i ciast.

4.      Owoce: jabłka, orzechy, winogrona, jarzębina, dynia pestki obłuskane, pestki czereśni, wiśnie, śliwek, czarny bez, głóg, tarnina, róża.

Najczęściej:

Sikorki: bogatka, modra, uboga; Wróbel
i mazurek, dzikie gołębie, dzięcioły, gawrony
i kawki;

 

Rzadko:

Kos, kowalik, rudzik, zięba, jer, czyżyk, makolągwa jemiołuszka, gil, grubodziób, droździk, sójka, czeczotka, dzwoniec, kulczyk, kwiczoł.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n