n

Drodzy Dorośli i Dzieci!

Stalowa Wola, 08.05.2003 r.

Drodzy Dorośli i Dzieci!

Piszę do Was ten list, ponieważ może nie każdy z Nas zdaje sobie sprawę, że nasze środowisko jest zatrute. Ludzie, swoim postępowaniem, prowadzą do zniszczenia i zdewastowania świata. Czasem robią to nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z tego, co czynią, jednak niektórych nie obchodzi stan świata i środowiska.
Gdybyśmy byli na spacerze i dobrze wsłuchali się w szum lasu, moglibyśmy usłyszeć narzekania drzew na ludzi niszczących je. Lasy są fabrykami tlenu i produkują go w ogromnych ilościach, dlatego powinniśmy szczególnie o nie dbać. Drzewa leśne zabijają zarazki chorobotwórcze w organizmie spacerującego człowieka. W lesie można się uspokoić, wyciszyć. Wiatr wieje tam słabiej. Las jest także środowiskiem życia. Każdy człowiek powinien uszanować wszystkie rośliny i zwierzęta tam żyjące. Drzewa pochłaniają z powietrza duże ilości spalin. Dzięki temu powietrze jest czystsze. Lasy tłumią również hałas. Z tego powodu jest tam spokój i cisza.
W niektórych lasach nie sprząta się spróchniałych drzew. Są to miejsca, które mają ściśle wytyczone trasy spacerowe. Tam drzewa odradzają się z nasion innych drzew. Wszystko odbywa się naturalnie. Gdy drzewo zawali się, samo jest rozkładane przez reducentów. Na drodze spacerowej znajdują się różne ciekawe informacje o roślinach i zwierzętach. Niektóre drzewa mają tam nawet po 160 lat. Takie miejsca nazywane są parkami narodowymi. Tam każda roślina jest pod ochroną. Las może być więc także ciekawym obiektem zwiedzania. Można do niego przyjść z atlasem i poznać nazwy różnych gatunków drzew, roślin i grzybów. Rośnie tam również wiele pięknych kwiatów i pachnących krzewów. W lesie można zrywać np. poziomki i maliny, a także zbierać grzyby.
W sercu lasu bardzo często znajduje się polana otoczona drzewami. Szumiące drzewa lub wartko płynący strumyk dopełniają całości tego pięknego krajobrazu. Las ma cztery warstwy: ściółkę leśną i glebę, runo, podszył, korony drzew. Każda warstwa jest bogato zamieszkana.
Zwierzęta również są cząstką lasu. Jest ich tam wiele. W Polsce oprócz parków narodowych tworzone są rezerwaty przyrody.
Lasy są dla Nas ważne z wielu powodów. Bez roślin, a w szczególności drzew nie mogłoby istnieć życie na ziemi. Lasy mają nie tylko znaczenie ekologiczne, ale także zdrowotne i wypoczynkowe. Powinniśmy jak najczęściej chodzić do lasu na wycieczki. W lasach należy zachować ciszę. Nie wolno tam deptać roślin, zrywać ich, a także łamać gałązek. Nie należy również śmiecić ani rozpalać ognisk (oprócz miejsc do tego przeznaczonych).
Obecnie lasy są jednak zaśmiecone. Często wybuchają w nich pożary. To przez niedbalstwo ludzi. Prawie nikt też nie oszczędza papieru ani nie zbiera makulatury. Dlatego wycina się coraz więcej drzew. Rośnie też liczba różnych fabryk. Oznacza to, że zanieczyszczenie powietrza stale wzrasta. Powinniśmy więc pomyśleć o skutkach naszego działania. Często jednak bezmyślnie zrywamy kwiaty, łamiemy gałęzie i zabijamy owady, nawet te pożyteczne. Drzewa pochłaniają spaliny, przez co często chorują, jednocześnie chroniąc nas od groźnych chorób. Wielu ludzi również wypala trawy i podpala lasy dla zabawy lub by się komuś przypodobać. Każdy człowiek z własnej inicjatywy powinien sprzątać las i zawiadamiać straż pożarną o zapaleniu się go.
Myślę, że ludzie mogliby nauczyć się porządku, gdyby za każde zaśmiecenie, zdewastowanie i zapalenie lasu płacili karę. Moglibyśmy też budować więcej karmników i dokarmiać zwierzęta zimą oraz dbać o czystość leśnych rzeczek i strumyków. Ochrona środowiska to nie moda lecz konieczność. Każdy z nas mógłby wiele zrobić. Lasów w Polsce jest coraz mniej, ponieważ duże ilości drzew wycina się lub spala. Ekolodzy apelują do ludzi o ochronę przyrody, ale ci nie zawsze słuchają. Czasu nie da się odwrócić i niektórych rzeczy możemy potem żałować. Powinniśmy się też opiekować zranionymi zwierzętami i pomagać im przetrwać zimę. W fabrykach nie stosuje się nowoczesnych sposobów produkcji, to znaczy takich, które zmniejszają ilość zanieczyszczeń i dzięki temu chronią rośliny i człowieka. Bardzo niebezpieczne jest również podpalanie łąk. Giną wtedy wszystkie żywe organizmy mieszkające tam. Ogień łatwo może się rozprzestrzenić na obszary leśne i zabudowania.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego listu każdy z Was zmieni swoje, być może złe, postępowanie. Wpłynęłoby to korzystnie na obecny stan środowiska. Nawet posadzenie drzewa przed blokiem może wiele zmienić. Mam też do Was wielką prośbę: namówcie innych do niesienia pomocy zwierzętom i ochrony roślin. Jeśli to uczynicie i sami będziecie żyć nie szkodząc środowisku, będę Wam bardzo wdzięczna.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich, a szczególnie tych, którzy najbardziej szanują przyrodę i żyją z nią w zgodzie.

Magdalena Sołek, lat 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n