n

Drogi Czytelniku!

Drogi Czytelniku!

Są takie dni, kiedy pewna grupa osób, wyposażona w odpowiedni ekwipunek, wyrusza na wyprawy w świat – do lasu. Cel wypraw jest różny: aby zbierać jagody, grzyby, aby wędrować pieszo, na rowerze, na nartach, aby wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. W czasie wypraw przeżywa się wiele przygód, trudów, refleksji, radości i smutku – a las szumi tonami poruszających się na wietrze drzew, krzewów, traw; las gra i śpiewa głosami swych mieszkańców; las mówi do każdego, kto pragnie tej mowy słuchać.

Słuchając lasu przypominam sobie legendy o Piaście Kołodzieju, o Lechu, Czechu i Rusie, o królu Kraku i jego córce Wandzie, o smoku wawelskim oraz przypominam sobie dzieje początku państwa polskiego organizowanego przez plemiona słowiańskie żyjące na obszarze dorzecza Wisły i Odry. Słuchając lasu przypominam sobie zdarzenia historii mojej ojczyzny [przedstawiane w malarstwie, w filmie, w literaturze, w opowiadaniach ludzi starszego pokolenia, którzy byli świadkami wielu zdarzeń]. Słuchając lasu nasuwa się wiele refleksji dotyczących bogactwa – daru dla człowieka.

Las jest między innymi: -naturalnym producentem tlenu, -stymulatorem procesów glebotwórczych, -siedliskiem fauny i flory,

-bogactwem naturalnym człowieka [miejscem uzdrowiskowym, turystyczno-wypoczynkowym, źródłem surowców].

Las jako część przyrody jest przedmiotem badań naukowych, motywem sztuki [malarstwa, literatury, pieśni].

Obserwując las i słuchając lasu dostrzega się, że las choruje, las umiera – na skutek niewłaściwej działalności człowieka: zanieczyszczenie środowiska naturalnego, powodowania pożarów.

Niewłaściwa działalność człowieka powodująca niszczenie przyrody obraca się ostatecznie przeciw człowiekowi.

Las pielęgnowany i chroniony jest darem natury dla człowieka – potrafi odwdzięczyć się w wieloraki sposób.

Drogi Czytelniku, proszę Cię, abyś posłuchał czasem o czym szumi las, gdy będziesz na łonie natury niezależnie od czasu dnia czy nocy, pory roku, miejsca na globie ziemskim. Ciekaw jestem, o czym szumi las tundry, tajgi, tropiku, bądź też nasz polski matecznik,"bór, knieja – w rezerwacie przyrody.

Sawomir Rogala, lat 11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n