n

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2007

To tylko niektóre wydarzenia z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce, który 6 lutego 2007 roku odbędzie równocześnie się w 40 krajach na świecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tegoroczną edycję DBI patronatem objęła Viviane Reding, unijny Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.

W Polsce DBI już po raz trzeci organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, organizacje odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. Głównym Partnerem DBI 2007 jest Fundacja Grupy TP. Promocję Dnia Bezpiecznego Internetu wspiera portal Wirtualna Polska.

Jak co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych Internautów (m.in. zajęcia edukacyjne, happeningi, gazetki szkolne, audycje w radiowęzłach szkolnych, kampanie informacyjne, konkursy). Wśród organizatorów, którzy przyślą sprawozdanie ze swoich działań rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody, w tym projektory multimedialne i aparaty fotograficzne ufundowane przez Fundację Grupy TP. Dzięki współpracy ze ZPAV jedną ze szkół odwiedzi znany artysta. Konkursy z okazji DBI organizowane są również dla najmłodszych w serwisie www.sieciaki.pl.

Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie udziałem w Dniu Bezpiecznego Internetu szkół i organizacji z całej Polski. – mówi Anna Rywczynska – koordynator programu Saferinternet.pl w NASK. Liczymy na to, że dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych Internautów będą realizowane nie tylko przy okazji DBI, ale przez cały rok szkolny. – dodaje Agnieszka Wrzesień – koordynator projektu Awareness z Fundacji Dzieci Niczyje.  

Bardzo ważny w idei Dnia Bezpiecznego Internetu jest jego międzynarodowy charakter. eTwinning i Insafe (Europejska Sieć Bezpiecznego Internetu) połączyły swoje siły, aby zaangażować nauczycieli i uczniów z różnych części Europy i świata we wspólną pracę nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Aby wziąć udział w konkursie należało znaleźć zagraniczną szkołę partnerską oraz wybrać temat spośród trzech zaproponowanych zagadnień dotyczących prywatności w sieci, netykiety oraz publikowania zdjęć online. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Blogathonu (specjalnego blogu dla szkół, założonego z okazji konkursu na stronie www.saferinternet.org), 6 lutego 2007 roku. Do konkursu zgłosiło się 31 polskich szkół!

6 lutego w ramach DBI 2007 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zorganizowana zostanie konferencja dla przedstawicieli mediów i partnerów programu „Safer Internet’” w Polsce. Zaprezentowane na niej zostaną: przebieg tegorocznego DBI, osiągnięcia i plany programu „Safer Internet’ w Polsce oraz inne inicjatywy związane z bezpieczeństwem w Internecie.

Podczas konferencji zaprezentujemy m.in. wyniki badań cyberbullyingu, czyli przemocy rówieśniczej z użyciem nowych mediów, prowadzonych wraz z agencją Gemius S.A. w ostatnich dniach wśród dzieci i młodzieży z całej Polski.  – zapowiada Łukasz Wojtasik, autor badań z Fundacji Dzieci Niczyje

NASK przygotował transmisję na żywo z konferencji DBI 2007 (streaming), która dostępna będzie w Internecie na stronie Dnia Bezpiecznego Internetu www.dbi.pl.

Specjalnie na potrzeby mediów, od 1 lutego, na stronie www.saferinternet.org otwarta zostanie również sekcja dla prasy zawierająca m.in. informacje prasowe, materiały multimedialne do wykorzystania oraz galerie zdjęć z ogólnoeuropejskich obchodów DBI.

 

DBI w Europie: www.saferinternet.org
DBI w Polsce: www.dbi.pl

Kontakt do organizatorów: kontakt@saferinternetday.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n