n

Dzień drzewa obchodzony w Polsce.

Drzewo to najpiękniejszy pomnik, jaki można człowieczkowi wystawić.

Gdy jesienią opadają z drzewa liście i owoce- robi się smutno, jest chwila przygnębienia i smutku, potem chwila zimowej ciszy, ale jakże pełnej uroku. Wiosną gdy przyroda się odradza, uświadamia ludziom, że życie wprawdzie się zmienia,ale nigdy nie kończy. Drzewo jest nadzieją istnienia.

Image 

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiatr wam ballady swoje śpiewa
i rozczesuje wasze liście
co w oczach mienią sie srebrzyście.

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiosenna poi was ulewa,
A potem grzeje ciepłe słońce
I słychać znów słowików koncert.

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Juz was niejeden wiersz opiewał
Pod lipą siedział Kochanowski
I w poszum liści zmieniał głoski

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiosna was szczodrze przyodziewa
I trwajcie tak na naszej ziemi
Na przemian w bieli i zieleni!
Włodzimierz Ścisłowski

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Idea ta spotkała sie szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Lasy Państwowe, są partnerem programu na pewno udostępnią sadzonki drzew uczestnikom akcji i posłużą pomocą swoich specjalistów.

20 października obchodzimy też Środkowo-europejski Dzień Drzewa. W tym dniu wspólnie z sąsiadami z Republiki Czeskiej i Słowacji odbędą sie akcje sadzenia drzew i liczne imprezy towarzyszące, spotkania, debaty i wycieczki terenowe organizowane dla dzieci i młodzieży.

Koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku” oraz Towarzystwo na Rzecz Ochrony przyrody.

Hasło tegorocznego święta to: „Nie siedź w domu, wyjdź i posadź drzewo”

Jabłonie, wiśnie, luki, jarzębiny, brzozy, lipy, klony, wiązy i jawory posadzone zostały wzdłuż zielonych i bursztynowych szlaków. Może i w twojej miejscowości warto by było posadzić aleję z przepięknych drzew? Aleję Pokoju, bo „Pokój na Ziemi” zależy od tego, czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne. Każdy z was może również pomóc w propagowaniu tej idei, sadząc własne drzewo dla pokoju.

Image

Ciekawostki:

  • Indianie Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podtrzymują niebo. Zgodnie z legendą więc, zagłada drzew oznaczać będzie zagładę całej Ziemi.

  • W samym sercu południowej Szkocji, w Eskdalemuir znajduje sie świątynia buddyjska Samye Ling , a tuż koło niej Ogród Pokoju. W ogrodzie rośnie Drzewo Pokoju. Jego gałęzie uginają sie pod mnogością kolorowych wstążek. Które celtyckim zwyczajom wiąże sie na drzewach i jednocześnie wypowiada życzenia. Kiedy kolor wyblaknie, życzenie się spełni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n