n

GROSZEK WIOSENNY (Lathyrus Vernus)

Jest to gatunek rośliny zielnej z rodziny bobowatych, czyli motylkowatych obejmującej 200 gatunków.

WYSTĘPOWANIE:

Rośnie w strefie umiarkowanej i podzwrotnikowej półkuli północnej. W Polsce jest rośliną dość pospolitą. Spotkać go można szczególnie w lasach liściastych i na ich skrajach. Lubi gleby próchnicze, umiarkowane wilgotne lekko kwaśne i obojętne.

Image 

CHARAKTERYSTYKA:

Groszek wiosenny jest rośliną wieloletnią, rośnie w kępach składających się od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Pojedyncza wzniesiona łodyga nieco owłosiona ma wysokość od 20 do 40 cm. Jest kanciasta u dołu pokryta łuskami, łukowato wygięta i ma żywo zielony kolor. Wyrasta z guzowatego kłącza z cienkimi rozłogami.

Liście parzysto – pierzaste złożone z 2-4 par listków, są jajowate lub lancetowate, spiczaste nagie lub na brzegach orzęsione, spodem lśniące koloru jasnozielonego.

Wyrastają z prostej, nierozgałęzionej łodygi. Osadka liścia zakończona jest małym wyrostkiem. Łodyga i ogonki liściowe nie oskrzydlone.

Kwiaty długości 15-18 mm, zebrane są w graniaste kwiatostany od 5 do 10 kwiatów. Kwiaty różniące się barwą, początkowo są koloru czerwono fioletowego, a z wiekiem stają się niebiesko fioletowe.

Kwiat składa sie z 5- działkowego kielicha, 5 płatków korony, 1 słupka, 9 pręcików zrośniętych w rurkę wokół słupka i 1 wolnego pręcika. Wokół właśnie tego wolnego pręcika występują miodniki w rynience jego nitki pręcikowej. Kwiaty zapylane są przez trzmiele, gdyż tylko one dostać się mogą do nektaru.

Groszek kwitnie nawet już pod koniec marca do maja.

Owocem groszka wiosennego jest strąk mający kształt podłużnej torebki. Zawiera kilka niewielkich nasion. Po dojrzewaniu obie łupiny strąka skręcają się śrubowato, wyrzucając na pewną odległość nasiona.

Image 

ZASTOSOWANIE I CIEKAWOSTKI:

  • groszek stosowany jest jako roślina ozdobna okrywowa, w widnych zaroślach, w cienistych miejscach ogrodu skalnego lub pod drzewami

  • roślina pokarmowa gąsienicy motyla Wietek Morsei i Pasyn Debrak

  • Indianie Chippewa groszek nazywali „wyspowym lekarstwem” i używali w lecznictwie przy konwulsjach, krwotokach z ran. Stosowali też go do pewnych celów magicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n