n

Grypa-ptaki-zagrożenia

Duża zmienność genetyczna wirusa prowadzi do powstawania co kilkadziesiąt lat bardzo groźnych szczepów, które wywołują pandemię.

W XX wieku były już 3 takie pandemie, a wirus grypy przyczynił się do śmierci milionów ludzi.

Naukowcy przypuszczają, że głównym źródłem nowych szczepów wirusów mogą być ptaki. Rozróżniamy 3 rodzaje wirusa grypy: wirus A powodujący choroby wśród ludzi, ssaków i ptaków
i wirus B i C które powodują tylko chorobę u ludzi.

Rodzaj A najczęściej powoduje epidemie i pandemie. Jest to możliwe dzięki zdolności tego wirusa na szybką zmianę struktury białkowej, dzięki czemu przeciwciała ludzi którzy chorowali na grypę nie są w stanie rozpoznać nowego szczepu wirusa jako zagrożenie. Wirusy B i C nie są w stanie zmylić mechanizmów odpornościowych zwierząt.

Wirus ptasiej grypy, podobnie jak inne szczepy wirusa, rozprzestrzenia się w organizmie żywiciela przez dwa białka. Umożliwiają one wirusowi H5N1 atakowanie zarówno ptaków jak i ludzi.

Symbol H5N1 oznacza, że na powierzchni wirusa ptasiej grypy znajdują się białka: hemaglutynina typu 5 i neuraminidaza typu 1. Nie wiadomo dlaczego białko N5, typowe dla szczepów ptasich, uzyskało zdolności do atakowania ludzi, ale jednocześnie nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Obecna ptasia grypa, to nie jedyny wirus, który przeniósł się ze zwierząt na człowieka. Od listopada 2002 do lipca 2003 trwała epidemia wirusa SARS (nietypowe zapalenie płuc), przez którą zakażeniu uległo 8 tysięcy ludzi w 30 krajach, 800 chorych zmarło. SARS mógł być nowym typem wirusa atakującego zwierzęta o nazwie cywet – podobnego do kota drapieżnika żyjącego
w Chinach.

Image 

Obecna ptasia grypa wywoływana przez wirusa typu A zastała zidentyfikowana po raz pierwszy we Włoszech 100 lat temu. Występuje praktycznie na całym świecie. Wszystkie gatunki ptaków są podatne na zakażenie wirusem, choć niektóre mogą być bardziej odporne. Zakażenie wirusem wśród ptaków wywołuje różne objawy, w tym może spowodować wysoce zakaźną i śmiertelną postać powodującą epidemie. Ta ostatnia postać jest znana jako „wysoko chorobotwórcza”. Wirus grypy ptasiej sporadycznie powoduje zakażenia u ludzi. Pierwsze udokumentowane przypadki zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy typu H5N1 miały miejsce w Hongkongu w 1997 roku. Zachorowało wówczas 18 osób z których 6 zmarło. Zbiegło się to z epidemią grypy ptasiej typu H5N1 wśród ptactwa domowego. Stwierdzono, że przyczyną wystąpienia choroby u ludzi był bliski kontakt z żywym, zakażonym drobiem. Szybka likwidacja 1,5 mln sztuk drobiu zapobiegła rozprzestrzenianiu się choroby. Trzeba jednak pamiętać, że można się zarazić poprzez kontakt z chorym ptactwem dzikim lub hodowlanym lub jego odchodami. Wirus może być przenoszony m.in. na obuwiu, pojazdach, ubraniach, które znajdowały się na terenie targu zwierzęcego lub ferm drobiu i zostały skażone. Może się też przenosić za pośrednictwem żywności. Bezpieczna jest tylko żywność poddana obróbce termicznej, pieczenie czy gotowanie niszczy wirusa, natomiast surowe jajka czy żółtka mogą być niebezpieczne. Należy unikać nie tylko kontaktu z zakażonym drobiem ale nawet z klatką i innymi przedmiotami które mogły mieć styczność z ptasimi odchodami. Antidotum na wirusa jest szczepienie, częste mycie rąk mydłem lub innym detergentem. Dezynfekcja przedmiotów i pomieszczeń. W samej wodzie wirus pozostaje aktywny przez dłuższy czas. Głównym nosicielem wirusa ptasiej grypy są ptaki wodne – kaczki i gęsi hodowlanej w południowo-wschodniej Azji. Z powodu ptasiej grypy zmarło od końca 2003 roku ponad 60 osób, a a dotychczas zarażonych zostało 120 osób, głównie w Wietnamie, Tajlandii, Kambodży, Indonezji i Turcji. Były to przeważnie osoby związane z hodowlą drobiu, najprawdopodobniej wirus dostał się do ich dróg oddechowych.

ImageJeśli wirus ptasiej grypy H5N1 przełamie barierę gatunkową, wówczas będzie gorzej, bo będzie przenosił się z człowieka na człowieka i ryzyko pandemii będzie całkiem realne.

Nie wiadomo jednak czy i kiedy to nastąpi, a warunkiem jest równoczesne zakażenie organizmu człowieka lub zwierzęcia wirusem ludzkim i zwierzęcym.

Pierwsze objawy ptasiej grypy u ludzi przypominają ciężki przypadek zwykłej grypy. Chorzy cierpią na gorączkę, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, infekcję oczu, zapalenie płuc, ostrą niewydolność oddechową i wirusowe zapalenie płuc.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zaś co najmniej 14 dni przed wyjazdem do krajów, w których występują ogniska ptasiej grypy, poddać się szczepieniu przeciwko grypie sezonowej.

Image

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała zalecenia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia.

  • Zaleca się unikanie kontaktu z ptakami nie zależnie od tego czy są one zdrowe, czy nie.

  • Osoby, które muszą pracować z ptakami powinny nosić maski i kombinezony chroniące przed pyłem unoszącym się ze ściółki, a także dbać o higienę.

  • Drób z zarażonych stad musi być niszczony i nie może być przeznaczony do spożycia przez ludzi ani przez zwierzęta nawet po przetworzeniu.

  • Uznano, że drób i jaja ze zdrowych stad znajdujących się jednak na terenach objętych epidemią po przetworzeniu nie zagraża zdrowiu ludzkiemu.

  • Zdaniem ekspertów rozprzestrzenianiu się epidemii influenzy zapobiegnie masowy ubój ptaków z zarażonych stad i szczepienia pozostałych ptaków szczepionką odpowiadającą standardom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n