n

Kaczeniec (Caltha palustris)

KNIEĆ BŁOTNA – Kaczyniec lub Kaczeniec (Caltha palustris).

Gatunek byliny należący do rośliny jaskrowatych.

WYSTĘPOWANIE I SIEDLISKO:

Kmieć występuje w całej Europie z wyjątkiem Hiszpanii i południowych Włoch. W Polsce występuje pospolicie na niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie na torfowiskach niskich, podmokłych łąkach i w zaroślach. Na bagiennych brzegach zbiorników, strumieni, rowów i w lasach łęgowych.

Image 

OPIS ROŚLINY:

Kaczyniec to chyba najbardziej znana i lubiana rodzima roślina z terenów podmokłych. Rośnie w postaci krzaczków, posiada krótkie kłącza, z których w okresie jesieni wyrastają pąki. Pąki te zimują, a rozwijają się dopiero wczesną wiosną, bo jest to roślina w pełni mrozoodporna. Z pąków wyrastają mięsiste łodygi, nagie, puste w środku, leżące lub podnoszące się, górą rozgałęzione, wysokości do 40 cm. Liście ciemnozielone, karbowane, nagie mięsiste i błyszczące. Dolne liście na długich ogonkach nerkowate, z blaszką o średnicy 5-15 cm, z głęboką zatoką. Górne liście na krótkich ogonkach lub siedzące, obejmują pochwiasto łodygę.

Na szczycie łodygi lub w jej rozgałęzieniach w okresie od kwietnia do czerwca zakwitają żółte pojedyncze kwiaty o średnicy 4 cm. Okwiat tych kwiatów jest pojedynczy, zwykle pięciodziałkowy, działki żółte, jajowate lub okrągławe długości 1,2-2 cm. Pręciki liczne, słupków od 5-15.

Kmieć to roślina miododajna, nektar znajduje się u nasady słupka, owocem jest wielomieszek z krótkim dzióbkiem na szczycie. Dojrzałe mieszki rozchylają się i wysypują się z nich nasiona.

Image 

CIEKAWOSTKI:

  • nierozwinięte pączki kwiatowe były używane jako namiastka kaparów.

  • choć roślina trująca to liście od lutego do kwietnia, przed zakwitnięciem rośliny jadalne po ugotowaniu i odlaniu wody, dla pewności czynność drugi raz powtórzyć po tym okresie stają się trujące (gotować do ustąpienia gorzkiego smaku).

  • młode liście i łodygi, były powszechnie gotowane i jedzone przez Indian.

  • podobnie jak liście i łodygi Indianie i ludy Syberi jadali także korzenie.

  • wabi owady sokiem, specjalnymi plamami i rysunkami, które mogą być zauważone tylko przez oczy owadów reagujące na ultrafioletowe światło.

  • w Polsce występuje Kmieć w trzech podgatunkach: górska, różkowata i typowa.

  • kmieć błotna jest rośliną trującą, w stanie surowym cała roślina jest słabo trująca i nie jest zjadana przez bydło, w suszonym sianie traci swoje trujące własności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n