n

KOMAROWATE (CULIDAE)

ImageRodzina muchówek z podrzędu długoczułkich, obejmująca 2700 gatunków, z których w Polsce występuje na szczęście 49 gatunków. Mają niewielkie rozmiary. Ich ciało jest delikatne, smukłe o małej głowie i dużych oczach. Wyposażone są w długie nogi i wąskie skrzydła, pokryte łuseczkami. U samców czułki są silnie owłosione, mają uwstecznione narządy gębowe, skróconą szczelinkę kłującą i nie pobierają żadnego pokarmu prócz wody i nektaru. U samic większości gatunków komarów występują narządy kłująco-ssące służące do ssania krwi ssaków: ptaków, gadów, płazów, ale też i bezkręgowców. Proces ssania krwi trwa zwykle długo – nawet kilka minut; poprzedzony jest wstrzyknięciem kropelki śliny zapobiegającej krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. U większości gatunków co najmniej jednorazowe pobieranie krwi jest warunkiem koniecznym do produkcji i składania jaja. Jaja składane są na powierzchni wody lub w pobliżu zbiorników wodnych, w bajorkach czy wydrążonych starych pniach drzew, wypełnionych deszczową wodą. Larwy rozwijają się w wodzie, oddychając ponad powierzchnią wody specjalną rurką, w którą zaopatrzony jest owad. Larwy komarów odżywiają się drobnymi cząsteczkami organicznymi i planktonem roślinnym, lub pędzą drapieżny tryb życia. Poczwarki komarów, w przeciwieństwie do poczwarek innych owadów, są bardzo ruchliwe. Tempo rozwoju komarów jest bardzo różne- jedne rozwijają się w ciągu kilku dni, inne raz w roku. Komary są bardzo pospolite prawie we wszystkich rejonach świata, nie wyłączające dalekiej północy, gdzie roją się w olbrzymich ilościach. Podczas masowych rozrodów stanowią istotną plagę ze względu na bolesność ukąszeń, swędzenie i pozostawienie śladów po ukłuciu przez nie skóry. W rejonach klimatu ciepłego dołącza się do tego przenosicielstwo różnych chorób takich jak zimnica, febra i malaria. Do najczęściej występujących w Polsce komarów zaliczamy:

 • komar brzęczący – niemalaryczny (culex pipiens)

 • komar widliszek (anopheles maculipennis)

Image

Komar brzęczący jest najpospolitszym krwiopijcą w środowisku mniejszym. Przystosował sie prawie do każdego środowiska utworzonego lub zmienionego przez człowieka. Komar ten występuje w kilku podgatunkach które zamieszkują

 • środowisko naturalne i rolnicze

 • środowisko ludzkie wiejskie, podmiejskie

może lęgnąć się w zbiorowiskach bardzo zanieczyszczonych, ściekach. Rozwój przebiegać może w całkowitej ciemności cały rok.

Image

Komar brzęczący dorasta do 6 mm, ma przezroczyste skrzydła i 2 podłużne pręgi, biegnące na stronie grzbietowej żółtobrunatnego tułowia. Samice żyją kilka dni. To dzięki białku, znajdującemu sie we krwi, jajeczka komara rozwijają się szybko. Nasycona krwią samica znajduje sobie spokojne miejsce i czeka, aż jaja dojrzeją. Następnie składa je do wody. Jednorazowo może ich być od 100 do 500 sztuk. Gdyby wszystkie z nich przetrwały, ludzie nie mieliby lekkiego życia. Po uplywie 2 do 4 dni lęgną się z nich larwy. Zwisają one zwykle głową w dół wysuwając rurkę oddechową ponad powierzchnię wody. Zaniepokojenie nurkują. Larwy odżywiają sie martwymi cząstkami organicznymi. Po upływie od kilku do kilkunastu dni przepoczwarzają się. Poczwarki również korzystają z powietrza za pomocą 2 rurek oddechowych. Po 2 do 4 dniach wychodzą z nich dojrzałe komary. W ciągu roku rozwija sie 5-7 pokoleń komara brzęczącego. Zimują zapłodnione samice w chłodnych wilgotnych pomieszczeniach. Kiedy meteorologom uda się namówić te komary do współpracy prognozy dotyczące opadów deszczu są bezbłędne. Owady te wyczuwają deszcz i atakują wówczas ze zdwojoną siłą. Komary potrafią nas namierzyć narządem termologicznym. Wyczuwają temperaturę naszego ciała i dlatego lepiej odnajdują osoby spocone. Nocą w zupełnych ciemnościach przyciąga je również wydychany dwutlenek węgla.

Komar widliszek jest większy i dorasta do 8 mm. Na jego skrzydłach występują ciemne plamki. Cały rozwój tego komara jest podobny do poprzednika. Z tą różnicą, że pobieranie krwi wywołuje u niego zawsze dojrzewanie jaj, a rozwój larw odbywa się w zbiornikach czystej wody. Widliszki uważane są, za potencjalnych przenosicieli wirusów mogących wywołać malarię.

Image 

ochrona przed komarami i ciekawostki:

 • najpospolitszym sposobem ochrony jest oganianie się rękami lub gałązką, lecz komarzyca wykrywa to zagrożenie dzięki włoskowatym recepturom ma odwłoku

 • najskuteczniejsze są środki chemiczne kremy, spraye, żele

 • sadząc w ogródku kwiaty i rośliny takie jak goździki, miętę, czeremchę lub peralgonię skutecznie odstraszają te owady.

 • ślad po ukłuciu łagodzi plaster cebuli

 • wymarzoną aurą dla komara jest upał połączony z bardzo obfitymi opadami, które napełniają rozmaite zbiorniki wodne na co najmniej 10 dni

 • srogie zimy nie wpływają na zmniejszenie liczebności komarów

 • komary mogą przemieszczać się na odległość do pięciu, a nawet do 35 km, szybkość osiągnięta to 6 km/h.

 • samica żyje kilka dni, a samiec 2 miesiące.

 • komar porusza skrzydłami 600 ruchów na sekundę

 • często mylone są komarzyce z komarami. Komarzyce to dwa nawet kilko centymetrowe owady, które tylko kształtem przypominają komary, są zupełnie nieszkodliwe i nie przejawiają żadnych krwiożerczych instynktów.

 • najbardziej dokuczliwe są najmniejsze komary, często musiały przyspieszyć swój rozwój ponieważ wysychał zbiornik wodny, w którym wyrastały. Są więc nieustannie głodne, ponieważ muszą uzupełnić niedobory białka, którego nie zdążyły pochłonąć jako larwy

 • stare sposoby odstraszające komary to dym z ogniska, smoły.

 • w czasie I wojny światowej stosowano olejki roślinne do nacierania ciała.

 • środki odstraszające to też: olejek cynamonowy, olejek koprowy, olejek rozmarynowy, lawenda, bazylia pospolita, olejek bazyliowy, olejek miętowy.

 1. kawałek świecy włóż w mały lichtarzyk lub kubeczek i wstaw na środku głębokiego talerza. Nalać 10 łyżek wody, dodać jedną łyżkę formaliny i zapalić świece. Zwabione do jej światełka komary topią się w wodzie.

 2. w pomieszczeniu zamknąc okna. Nalać na spodek trochę terpentyny i wyjść zamknąć drzwi. W ciągu 15-20 min. opary z terpentyny uśpią komary, a gdy te spadną na podłogę, można je zmieść i spalić.

 3. na parapetach okien należy ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów. W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli.

 4. części ciała najbardziej narażone na ukąszenia, smarować octem, w którym przez 10 min gotowały się liście orzecha włoskiego, podobnie można stosować liście bazylii.

 5. można odstraszać komary smarując skórę sokiem z cytryny, olejkiem eukaliptusu cebulą lub czosnkiem.

 6. zazwyczaj wit. B odstrasza komary

 7. przy dużej ilości bąbli po komarach warto wypić wapno lekarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n