n

Konwalijka dwulistna

KONWALIJKA DWULISTNA (Maianthemum bifolium)

nazywana w niektórych rejonach Polski majownikiem dwulistnym, należy do rodziny liliowatych. Jest niewielką byliną o sercowatych liściach.

 Image

Występowanie i siedlisko:

Rozprzestrzeniona w Euroazji, w strefie umiarkowanej i chłodnej. W Polsce pospolita w lasach różnego typu. W górach po piętro kosodrzewiny. Jest rośliną cieniolubną. Rośnie głównie na glebach próchnicznych powstałych w wyniku rozkładu igliwia i liści. Jest rośliną takich właśnie gleb. Często tworzy duże skupiska w borach mieszanych, brzezinie bagiennej, górnoreglowych świerczynach, karpackim borze mieszanym, jodłowo świerkowym, borze wilgotnym trzcinnikowym, kwaśnych i świetlistych dąbrowach, grądach, kwaśnych buczynach, łęgach jesionowo – wiązowym i jesionowo – olszowym, na kępach olsu porzeczkowego, rzadko w borach sosnowych, sporadycznie w nadmorskim borze bażynowym.

Charakterystyka:

Konwalijka dwulistna posiada pojedynczy pęd kwiatowy wysokości do 20 cm. Jest to łodyga nierozgałęziona rzadko owłosiona, najczęściej z dwoma skrętoległymi, krótkoogonkowymi liśćmi.

Liście przeważnie występują dwa, choć istnieje też rzadko odmiana trzylistna, w której z kąta każdego liścia wyrasta oddzielna łodyga kwiatostanowa. Liście sercowato jajowate, ostro zakończone, osadzone blisko siebie wielkości 4-8 x 3-5 cm.

Kwiatostan szczytowy, podobny do grona walcowaty długości od 2-4 cm. Kwiaty zebrane w 2-3 kwiatowe baldaszki. Kwiatki bardzo drobne, białe, wonne, z czterema owalnymi lekko odgiętymi działkami okwiatu długości 2-3 mm, zrośnięte w nasadzie. Pręciki cztery, o długości takiej, jak działki, słupek jeden z grubą i krótką szyjką i 2-3 komorową zalążnią.

Kwitnie od maja do czerwca, są owadopylne zapylane przez muchówki. Owocem konwalijki jest czerwona jagoda, średnicy do 5 mm, zawiera ona 1-2 kuliste nasiona.

Konwalijka posiada cienkie czołgające się kłącza i tworzy darnie.

Image 

Warto wiedzieć:

  • Konwalijka dwulistna jest rośliną której owoce są trujące.
  • Nazwa rodzajowa Maiauthemum złożona jest z łacińskiego maius oraz greckiego omthemon -(kwiat) i nawiązuje do pory kwitnienia.
  • Nazwa gatunkowa bifolius (łac.) znaczy dwulistny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n