n

Kowalik

Podejmując takie działania trzeba jednak pamiętać, że miejsce na gniazdo jest tylko jedną z wielu potrzeb życiowych ptaków. Aby dany gatunek zagnieździł się i pomyślnie wychował potomstwo – muszą być spełnione również inne jego wymagania ekologiczne.

Aby przybliżyć te wymagania postaram się zebrać informacje na temat naszych skrzydlatych przyjaciół zamieszkujących ośrodek „Na Kopcu” i w jego okolicach.

 Image

KOWALIK (Sitta europaea)

Kowalik jest jedynym przedstawicielem rodziny kowalikowatych w Polsce. Gatunek osiadły.

WYGLĄD:

Długość ciała 14cm, rozpiętość skrzydeł 29cm, ciężar 20gr.Wyglądem przypomina małego dzięcioła o kolorystyce sikorki. Nazywany jest też kowalem zalepiaczem lub bargielem. Kowalik ma krótki ogon, długi dziób, wierzch ciała jednolity, niebieskoszary, boki mniej lub bardziej szare. Od dzioba przez oko aż do szyi biegnie czarny pasek „przepaska”. Spód ciała białawy.

 

Występowanie i środowisko lęgowe:

ImageW Polsce jest pospolity tam gdzie są większe kompleksy leśne ze starymi drzewami oraz naturalnymi dziuplami lub skrzynkami lęgowymi. Preferuje lasy liściaste i mieszane przede wszystkim dąbrowy (w naszym ośrodku występuje kilka par).

Gniazdo jest zbudowane z łusek kory najczęściej sosnowej i suchych liści zwykle w dziuplach po dzięciołach, w wypróchniałej szparze lub w skrzynce lęgowej. Jeśli otwór wlotowy do dziupli lub skrzynki jest za duży kowalik zamurowuje go wilgotną gliną i ziemią tak aby pasował dokładnie do jego rozmiarów.

W podobny sposób zalepia nierówności wewnątrz dziupli lub wybranej skrzynki.

Posłanie zbiera lepi gniazdo i wysiaduje jajka przeważnie samica. Samiec w tym czasie karmi swoją wybrankę, porozumiewa się z nią głosem delikatnym sit, sit, sit…, często odzywa się donośnym twit, twit lub tsirn. Śpiew jest głośny i przenikliwy wiwiwiwiwi… lub tititi… ,pilnie cały czas strzeże rewiru w którym wybranka wysiaduje 6-8 jaj. Są one białe z czerwonobrązowymi kropkami i plamkami. Po około 4 tygodniach wygrzewania (prawie dwa razy dłużej niż inne ptaki tej wielkości) z jaj wylęgają się nagie kruszyny. Od tego czasu opieką nad nimi przejmują obydwoje rodzice. Karmią je drobnymi owadami i pajączkami. Pisklęta przebywają w gnieździe 22-25 dni, a później jeszcze długo trzymają się rodziców i od nich otrzymują pożywienie.

 

POKARM:

Owady, pająki, orzechy i nasiona oleiste, nie gardzi orzeszkami lipy, laskowymi. Zimą odwiedzają ptasie stołówki założone przy lasach, parkach o ile są w nich nasiona oleiste: konopie, mak, pestki słonecznika, dyni.

 

Ten ptasi akrobata posiada umiejętność chodzenia po gałęziach i pniach drzew z głową skierowaną ku dołowi. Swym silnym dziobem potrafi rozłupywać orzechy, słychać wtedy dźwięk przypominający kłucie dzięcioła. Kowalik nie potrafi jednak w drzewie wydrążyć dziupli, a praca jego ogranicza się do obłupywania kory w poszukiwaniu owadów.

Kowalik gnieździ się tylko raz do roku. Na zimę nie odlatuje. W Polsce jest ptakiem chronionym.

Image 

Skuteczna ochrona dla tego gatunku to:

·         wiedza o tym ptaku uzyskiwana z jego obserwacji;

·         nie dopuszczanie do wycinki lasów liściastych ze starymi drzewami;

·         budowa skrzynek lęgowych przeznaczonych dla kowalików;

·         dokarmianie zimą tego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n