n

Lato czerwcowo – lipcowe

Lato kalendarzowe zaczyna się w dniach przesilenia wiosenno – letniego między 22 a 23 czerwca.W powszechnym jednak odczuciu cały czerwiec to już lato, zwłaszcza że w tym roku temperatury były tropikalne a zmiany długości dnia w czerwcu są niewielkie. Dzień w tym miesiącu trwa prawie 17 godzin, a wziąwszy pod uwagę wczesne świty i długie zmierzchy, jasno jest prawie 20 godzin.Dla harcerzy lato to przede wszystkim okres wakacyjnych biwaków, wycieczek i obozów, a zarazem możliwości poznawania naszej przyrody.Gdziekolwiek będziecie, wchłaniajcie piękno naszego kraju, odkrywajcie tajniki przyrody, notujcie, rysujcie, fotografujcie, kontaktujcie się z Zimorodkiem.
 
 Lato korzysta z całej palety kolorów. Na polach kwitną zboża, niebiesko i fioletowo ziemniaki, jaskrawo żółto rzepak, biało, różowo lub czerwono koniczyna, żółto lucerna, niebiesko len. W łanach zbóż widzimy, będące wprawdzie chwastami lecz pełne uroku: błękitne bławaty, purpurowo-fioletowe kąkole i czerwone maki.W pierwszej połowie lipca zaczynają się żniwa – najpierw zbiera się rzepak i jęczmień ozimy, później żyto wreszcie pszenicę. Ostatnie – zboża jare: jęczmień i owies. Oczywiście żniwa uzależnione są od pogody, która jest w tym roku w lipcu bardzo kapryśna.Żniwa rozpoczynają się wcześniej na południowym zachodzie, później na północnym wschodzie i w górach.
Image

Na łąkach, nieużytkach, miedzach przydrożnych zakwitają w lecie: żółta ognicha – gorczyca, rdest powojowaty, osty, mięta polna i bylica o drobnych żółtych koszyczkowatych kwiatach.
Szybko rośnie łopian, zakwitają żółto piękne, wysokie dziewanny i nieco do nich podobne wiesiołki. Pod lasem przy drogach zobaczymy kolczastego żmijowca, którego kwiaty są początkowo purpurowe, a po zapyleniu niebieskie.
Zmienia się w lecie wygląd łąk. W czerwcu kwitną wszystkie trawy, a w śród nich takie rośliny jak: żółty groszek łąkowy, purpurowy chaber łąkowy, na miejscach wilgotniejszych drobne, różowe i czerwone gatunku storczyków.
Rozpoczynają się sianokosy.
Na torfowisku darniowym przekwitły już wełnianki, białe czuprynki puchu robią wrażenie kwitnących kwiatów. Z końcem czerwca żółto zakwita tojeść pospolita i jaskier wielki, biało – więzówka błotna. Na torfowisku wysokim zakwita różowo modrzewnica zwyczajna.W końcu lipca torfowisko darniowe niebieszczeje – bo zakwita trawa trzęślica modra.W lesie liściastym mrok – w olsach ciągle jeszcze stoi woda, a oplatający olchy i krzewy, chmiel i pnącza tworzą wrażenie prawdziwej dżungli.
W lesie kwitną nadal najokazalsze rzadkie rośliny: lilia złotogłów i storczykowate – obuwik, buławnik czerwony i podkolan biały. Z drobnych roślin ujrzymy kwiatki bluszczyku kurdybanka, fiołka i marzanki. Kwitną krzewy: trzmielina, kruszyna, malina, dziki bez czarny.
W borach mieszanych kwitnie głóg, kalina, berberys i jeżyna. W borze iglastym pachnie żywicą, cieszą oko jasno żółto-zielone młode pędy drzew iglastych.W borze bagiennym kwitnie biało bagno pospolite. Na polanach zakwita poziomka i różowa macierzanka, różne gatunki żółto kwitnącej lnicy, jastrzębców i dziurawca, czerwienią się pierwsze muchomory.Pojawiają się pierwsze prawdziwki, kurki, pieczarki. Jeśli wybieracie się na grzybobranie musicie pamiętać o zasadach grzybobrania. Grzyb to owocnik wyrastający z podziemnej części rośliny – grzybni. Ryjąc gleby patykiem, wyrywając byle jak owocniki niszczy się tą wieloletnią roślinę i naraża na choroby. Wykręcając owocnik, zbieracie tylko te grzyby, co do których jesteście pewni, że się przydadzą.Nie niszczcie grzybów niejadalnych – są one pokarmem, a także lekarstwem wielu zwierząt. Grzyby żyją w symbiozie z drzewami, pomagając im w rozwoju.
Ptaki wyprowadziły już przeważnie młode, słychać teraz mało śpiewu, wiele natomiast popiskiwań żerujących młodych.
Na krzewach, w trawach niosą swe wapienne domki ślimaki różnych gatunków. Są też ślimaki bezskorupowe. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć: chrząszcze m.in. biegacze czyli szczypawki, żuki leśne i gnojowe lub bardzo rzadkie chronione gatunki osobliwego rohatyńca jelonka lub kozioroga dębosza.
Pospolite będące szkodnikami drzew liczne gatunki kózkowatych z wyjątkowo długimi czułkami oraz możemy podziwiać loty wielu barwnych motyli. W lesie i na łąkach można zobaczyć zaskrońca, jaszczurki, padalca a nawet żmiję zygzakowatą jedynego jadowitego gada w Polsce.
Image

Wielu z was wakacje spędzać będzie w lipcu nad jeziorami. Każde z nich jest inne – każde jednak piękne. Różne są ich brzegi, często porastają je lasy lub  bory – w jednych brzeg opada ku głębi łagodnie, w innych stromo. Zależnie od tego szerszy lub węższy jest pas trzcin i szuwarów, z dala jednak wydaje się znacznie uboższy niż na podmiejskich stawach. Bywa jednak i bardzo szeroki i trudny do przebycia.
Teraz w czerwcu i lipcu kwitną: oczeret i pałka wodna. Właściwa trzcina wodna ma kwiaty w kształcie wiechy. Kwitną jeżogłówki, żabieńce, krapidło wodne i różowy rdest ziemnowodny. Za pasem trzcin, na głębszej już wodzie na tle plam płaskich liści kwitną lilie wodne – biało, lub biało-różowo grzybienie białe, żółto grążele.
Na płyciźnie przybrzeżnej aż do dna nasłonecznionej strefy widzimy obfitość małych bezkręgowców. Widać tu pełzające ślimaki, pijawki, kręcące się po powierzchni małe żuki krętaki, podpływają zaczerpnąć powietrza duże wodne chrząszcze kałużnica i żółtobrzeżek.
Image

Nad wodą latają ważki, delikatne jętki i wiele innych owadów, no i oczywiście komary.
W pobliżu pasa trzcin zobaczycie na pewno wiele ptaków począwszy od perkozów, mew i rybitw oraz czapli, łabędzi, kaczek i łysek, drobne ptaki jak trzciniak  bąk i bączek oraz ptaki drapieżne.
Niektórzy z was trafią podczas wakacji nad morze. Pochłaniać was będzie przede wszystkim zabawa na plaży. Znajdźcie jednak czas aby rozejrzeć sie po przyrodzie nadmorskiej.
Nasze wybrzeże – to plaża na krańcu której powstają wydmy. Wydmy są stale umacniane, aby ochronić położony dalej las czy tereny uprawne, dlatego nie wolno chodzić po wydmach.
Roślinność wydm to trawy: wydmuchrzyca, piaskownica, mikołajek, bonkenia i nieśmiertelniki.
Fale wyrzucają na brzeg plechy glonów morszczyna lub długie listki ostery morskiej oraz muszelki, te białe duże to piaskołazy, małe rowkowate sercówki, gładkie rogowce zaś czarne to omułki.
Czasem można ujrzeć galaretowate meduzy – chełbie modre. Nad morzem krąży wiele ptaków, spróbujcie je rozpoznać.
Jeżeli traficie na obozy w górach spróbujcie dostrzec bogactwo szczegółów w tych olbrzymich tworach natury. Nawet na małej skałce inna będzie roślinność na stoku południowym, inna na północnym.
W lasach górskich kwitnie latem wiele roślin, które w dolinach już dawno przekwitły. Jest też wiele roślin górskich rosnących tylko tu i umiejących magazynować wodę i umiejących bronić się przed zmianami temperatury.
W górach występują też kilka osobliwych gatunków ptaków i ssaków, które tylko tu żyją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n