n

Lato sierpniowo – wrześniowe

W połowie wakacji dni stają się już krótsze, na początku sierpnia dzień trwa już niespełna 16 godzin. W słoneczne dni nie odczuwamy jeszcze tej zmiany, ale zmienia się już krajobraz. Słońce już tak nie grzeje, jak w lipcu i wędruje znacznie niżej nad horyzontem. Cały dzień towarzyszy nam nasz własny cień i staje się coraz dłuższy. Coraz dłuższe stają sie też cienie rzucane przez przydrożne drzewa.
Na polach wre praca, trwają podorywki. W dużych stadach żerują szpaki, kawki i gawrony.
Image

Na miedzach i przydrożach zobaczyć można okazałe osty, rdesty i ognichy. Świeżą zielenią wabią łąki, ale niedługo już ostatni pokos. Kwitną nadal koniczyny, groszek, białe złocienie, niebieski bodziszek łąkowy, żółty brodawnik, a także liczne baldaszkowate. Przy drogach, torach kolejowych niebiesko kwitnie cykoria – podróżnik.
Na wilgotnych łąkach czerwieni się krwawnica i rdzewieją szczawie. Odlatują jaskółki brzegówki i jeżyki, wiele ptaków zaczyna przemieszczać się na południe i zachód, a nadlatują nowi wędrowcy.
Na torfowisku szuwarowym powoli znikają kwiaty, na darniowym żółcieją jeszcze tojeście. Torfowisko wysokie podsycha.
W lesie owocują: jarzębina i dziki bez koralowy, kruszyna i berberys. Gdzieniegdzie kwitną jeszcze żółty niecierpek i pszeniec.
Ptaki cichną, odlatuje wilga. Rodzinnymi stadami żerują sikory i mysikróliki.
Wydoroślały już prawie młode sarny i jelenie, podrosły już warchlaki dzików i zaczynają zmieniać sierść, zrzucając pasiaste umaszczenie.
Image

W borze świeżym mnóstwo jagód czernic, a w suchym borówek brusznic. W borze bagiennym pachnie bagno, owocuje łochynia – pijanica.
Z wolna znikają w lasach owady. Na stawach i jeziorach wiele ptaków. Młode kaczki, perkozy i łyski zaczynają latać.
Nad morzem krajobraz się nie zmienił.
W górach zmiany w przyrodzie następują od połowy sierpnia. W reglach przekwitają okazałe kwiaty, na podgórskich łąkach rozkwitają białe gwiazdy dziewięćsiła bezłodygowego. Na wszystkich wysokościach aż po hale masowo zakwita okazała wielokwiatowa goryczka trojeściowa.
Zbiera zapasy i poprawia norę świstak, który już we wrześniu zapada w sen. Na skalnych szczytach Tatr, czasem i Karkonoszy pojawia się już śnieg.

Image

Na polach zakwita pojedynczo ziemowit jesienny.
Na początku września dzień trwa już 13 godzin. Ubyło przez ten jeden miesiąc ponad dwie i pół godziny.
Kończą się wakacje i nasza letnia przygoda z przyrodą. Wracacie do domu, szkoły i swoich harcówek. Zaczyna się okres jesiennych rajdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n