n

Miodunki (Pulmonaria)

Miodunki (Pulmonaria) obejmuje dla 10 gatunków roślin zielnych występujących w Europie i Azji Środkowej.

ImageW Polsce do najliczniej występujących zaliczamy:

  • Miodunka lekarska plamista – Pulmonaria offifinalis
  • Miodunka ćma – Pulmonaria obscura
  • Miodunka miękkowłosa – Pulmonaria mollis
  • Miodunka wąskolistna – Pulmonaria angustifolia.

Opis:

Miodunka to bylina z długim prawie czarnym, cienkim, pełzającym, rozgałęzionym kłączem! Łodygę ma wzniesioną pojedynczą lub rozgałęziającą się, kanciastą, gęsto szczeciniasto owłosioną.

Liście w różyczkach często zimotrwałe, długoogonowe, sercowato jajowate, zaostrzone, liście łodygowe drobniejsze, siedzące, jajowatolancetowate, kwiaty 5-krotnie zrosłopłatkowe, najpierw różowo-czerwone później niebiesko-fioletowe.

Łodyga podczas zakwitania ma wysokość do 20 cm, później do 30 cm, ze szczytowym kwiatostanem. Miodunki kwitną od marca do maja, są zapylane przez błonkówki.

Owoc to rozłupnia, orzeszek długości do 5 mm.

Przy pomocy plamek barwy srebrzystej na górnej stronie wszystkich liści rozpoznajemy miodunkę lekarska plamistą. Miodunkę miękkowłosą poznajemy po aksamitnym owłosieniu całej rośliny występującej przważnie w lasach dębowych.

Wszystkie gatunki to rośliny miododajne.

Image 

Występowanie:

W lasach widnych głównie liściastych i mieszanych, w zaroślach, na stokach.

Zawartość: Rośliny lecznicze zawierające saponiny, flowanoidy, kwasy organiczne, śluzy, garbniki i sole mineralne. W składzie występuje 2,5% krzemionki i cystolity szczawianu wapnia.

Zastosowanie i działanie:

Popularne w fitoterapii, lecznictwie ludowym i homeopatycznym jest ziele, głównie z liści odziomkowych. Napar stosuje się przy nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych oskrzeli. Przyspiesza gojenie uszkodzonej tkanki płucnej. Zwalcza ogniska gruźlicze, usuwa wydzielinę z górnych dróg oddechowych.

Image 

Ciekawostki:

Liście miodunki są jadalne nawet na surowo. Można je w zimie znaleźć pod śniegiem. Stanowią jedno z nielicznych źródeł witaminy C dostępnych w naszym klimacie w zimie.

Image 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n