n

Nasze Gniazdo

Image

HARCERSKI OŚRODEK SZKOLENIOWO – WYPOCZYNKOWY „NA KOPCU” znajduje się w miejscowości Zaklików.

Zaklików to miejscowość położona nad rzeką Sanną na granicy pomiędzy Wyżną Lubelską a Kotliną Sandomierską, na północnej krawędzi Lasów Lipskich.

Wieś powstała w czasach panowania Władysława Jagiełły i należała do rodziny Zaklików herbu Topór.

Miasto lokowane w 1565r przez kasztelana połanieckiego Stanisława Zaklika, w tym samym wieku przechodzi w ręce Gniewoszów na prawie 200 lat.

W 1608r fundują oni Kościół parafialny. W 1671r wzmianki są o zamku kamienno-drewnianym na wzgórzu, w tym czasie otoczonym ziemnymi wałami.

W XVIII w Zaklików przechodzi w ręce Małachowskich a następnie Puchałów, którzy zarządzali miastem do XIX wieku. W 2 połowie XIX w Zaklików traci prawa miejskie.

W okresie II wojny światowej śmierć poniosło ok 500 mieszkańców Zaklikowa głównie ludność żydowska. W okolicach działało wiele oddziałów partyzanckich głównie GL i AL, które dokonały na terenie Zaklikowa licznych udanych akcji. W okresie powojennym zarysowała się nowa fundacja Zaklikowa jako ośrodka turystyczno-wypoczynkowego w oparciu o naturalne warunki klimatyczno-krajobrazowe. Liczne stawy leśne, torfowiska otoczone lasami, rzeka Sanna, to atrakcje dla wędkarzy i grzybiarzy.

Ośrodki kempingowe, pole namiotowe, kwatery prywatne,wypożyczalnie sprzętu wodnego nad Zalewem, tworzą w połączeniu z dogodnym połączeniem transportowym (PKS i PKP) odpowiednie warunki do wypoczynku sobotnio-niedzielnego dla pobliskich miejscowości (Stalowa Wola, Kraśnik, Lublin).

Zaklików posada trzy główne obiekty zabytkowe:

 • Kościół drewniany z modrzewia pw. Św. Anny wzniesiony ok 1580 roku. Konstrukcji zrębowej, jednonawowy z prezbiterium z ołtarzami z XVIII i XIX w. Obecnie służy jako Kaplica.

 • Murowane i drewniane domy miejskie z XVIII i XIX wieku, posiadają bardzo indywidualny charakter współdecydujący o wyrazie miasteczka. Zabudowa świadczy o dużej kulturze budowlanej. Wynika to zapewne z ambicji zawodowych mieszkańców, którzy masowo zajmowali się murarstwem.

 • Kościół parafialny p.w. Św. Twójcy z 1608r., budynek kościła murowany, jednonawowy, renesansowy z grupy kościołów lubelskich z dachem dwuspadowym i sygnaturką. Przy kościele dzwonnica z 1786r.

  Ciekawym obiektem jest też ośrodek wypoczynkowy „Zamek” stylem przypominającym zamek, położony na północnym wschodzie od miasteczka wśród mokradeł dawnego stawu na miejscu starego zamku z XV wieku Zaklików.

Image

Ale najważniejszym miejscem w tym gościnnym miasteczku jest nasz ośrodek. Można do niego dojść z Zaklikowa dwoma drogami:

 • z rynku zaklikowskiego idziemy drogą w kierunku miejscowości Modliborzyce, po ok
  1 km, za ostatnimi domostwami skręcamy w lewo (droga z wkopanymi oponami) następnie wzdłuż stawów i podmokłych łąk ok 250m, znów skręcamy w lewo 50 metrów bitą drogą
  i w prawo, po 200 metrach brama ośrodka „Na Kopcu”.

 • Z rynku zaklikowskiego idziemy do kościoła, następnie po jego prawej stronie drogą asfaltową ok 50m i skręcamy w lewo, znów 50m i skręcamy w prawo, asfaltową droga dochodzimy do bramy ośrodka „Zamek” i tu kończy się asfalt ale my idziemy dalej ścieżką wśród podmokłych łąk, po ok 200m skręcamy w lewo po 100metrach widzimy już stołówkę ośrodka harcerskiego.

Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy „Na Kopcu” dysponuje:

 • domkami murowanymi 3 pokojowymi z łazienką, prysznicem, wc dla 20 osób;

 • domkami drewnianymi 1,2 i 3 pokojowymi dla 60 osób;

 • polem namiotowym dla 100 osób z wyposażeniem.

Dysponujemy też zapleczem technicznym:

 • stołówka z możliwością wykupienia całodziennego wyżywienia (kuchnia z pełnym wyposażeniem technicznym i magazynowym);

 • świetlica kominkowa;

 • pawilony sanitarne z umywalkami i prysznicami;

 • punkt medyczny;

 • boisko sportowe, miejsce na ognisko, zadaszona altana, amfiteatr, pomost widokowy (wędkarski), grill;

 • do dyspozycji kajaki, rowery, sprzęt sportowy, TV sat i video;

 • na terenie ośrodka znajduje się ścieżka edukacyjna „Jak to się dzieje w przyrodzie”.

Teren jest ogrodzony i oświetlony.

Ośrodek przyjmuje kolonie, zielone szkoły i inne grupy zorganizowane oraz indywidualnych turystów ceniących ciszę i spokój.

Ośrodek jest przed wszystkim miejscem biwaków i obozów harcerskich i od niedawna siedzibą harcerskiego klubu ekologicznego „Zimorodek”.

Czyste nieskażone powietrze, piękny krajobraz okolicy, las z obfitością runa leśnego i rzeka Sanna z różnymi gatunkami ryb to bogactwa tego terenu.

Ośrodek jest idealnym miejscem do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i ma na celu naukę dzieci i młodzieży ekologii i ochrony przyrody.

Wszystkich chętnych do współpracy i pomocy w pracach klubu ekologicznego prosimy o kontakt.

Zapraszamy do naszego ośrodka!

Więcej informacji na stronie: www.kopiec.zimorodek.com

Powered by WordPress
n