n

O czym szumi las?

O czym szumi las?

Maj rozpoczął się upałami. Było tak ciepło, że brakowało tchu. Słońce przypiekało mocno, a w powietrzu unosiło się mnóstwo pyłków.
Tato zaproponował więc wycieczkę do lasu, aby zrelaksować się na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku i spalin.
To był wspaniały pomysł, ponieważ las zadziwił mnie swoim pięknem. Jego zielone wrota otwarły się przed nami lekkim powiewem i delikatnym szumem młodych listków. Ta knieja tonęła w przecudnej, soczystej zieleni. Sosny szumiały cichą piosenkę w takt ptasich treli. Młode brzózki kołysane przez wiatr kłaniały nam się nisko do stóp.
Usiadłam pod wielkim dębem i zaczęłam wsłuchiwać się w jakiś tajemniczy szum lasu. Wtedy poczułam się, jakbym była w innym świecie- świecie baśni. Wyobraziłam sobie, że jestem Królewną Śnieżką i że wszyscy leśni mieszkańcy są moimi przyjaciółmi. Drzewa szeptały o złych ludziach, którzy im zagrażają swoim zachowaniem godnym pożałowania. Te olbrzymy z zielonymi, rozłożystymi konarami czują się bardzo niepewnie, gdy do lasu wpada banda wandali, którzy dla zabawy tną scyzorykiem naszą korę. Dowiedziałam się też o rozpalaniu ognisk, które często trawią całe połacie lasu, niszcząc wszystko, co napotka na swej drodze. Las szumiał żałośnie, prosząc nas, ludzi, o litość i pomoc. Zaniepokojone ta sytuacją buki i dęby roniły łzy, które srebrzystymi strumykami spływały na ziemię. Nagle te moje myśli prysły. Usłyszałam jakiś szmer. To malutki, nieporadny jeszcze zajączek kicał w zbyt dużej dla niego trawie. I to już nie była bajka. Zrozumiałam, że należy żyć z przyrodą w zgodzie i nie zakłócać tego spokoju, wtedy i las podaruje nam to, co najpiękniejsze.
W drodze powrotnej coś zapachniało przyjemnie. To wśród liści młode, białe konwalie kiwały swoimi główkami na pożegnanie. A niebieskie fiołki wypatrywały za nami swoje oczka. Las jeszcze zawiał, zaszumiał i został w tyle.
To piękne uczucie słuchać szumu lasu. A ile można się nauczyć…?

Ewa Kucharczyk, lat 12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n