n

Pijawki

Pijawki – gromada bezkręgowców z typu pierścienic. W Polsce występuje 23 gatunki. Ciała wydłużone, najczęściej zwężone na końcach, obłe lub grzbieto-brzuszne, spłaszczone, od 0,5 do 30cm długości. Koloru zielonkowatego, brunatnego lub czarnego niekiedy z plamkami lub paskami.

Pijawki dzielone są na pięć rzędów. Nas interesuje rząd pijawek szczękowych do których zaliczamy pijawkę lekarską, która podlega całkowitej ochronie.

PIJAWKI HIRUDINEA
PIJAWKI SZCZĘKOWE GNATHOBDELLIDA
PIJAWKOWATE HIRUDINIDAE
Pijawka lekarska Hirudo medicinalis

Pijawka lekarska (Hirudo medicinalis)

Ciało tej pijawki dochodzi do 15 cm długości, jest wydłużone, po stronie grzbietowej lekko wypukłe, a po brzusznej spłaszczone, po pobraniu pokarmu ciało staje się obłe.

Ubarwienie zmienne i niejednolite, oliwkowe, szarozielone lub brunatne. Wzdłuż ciała pijawki widzimy 4 lub 6 żółtopomarańczowych plam lub pasków. W przedniej części ciała 5 par oczu ułożonych półkoliście. Szczęki z zębami. Jelito środkowe 10 uchyłkami, w których magazynowana jest krew żywiciela.

Kokony z jajami składa od sierpnia do września do wilgotnej ziemi w pobliżu zbiorników wodnych.

Pijawka lekarska jest słodkowodna, występuje w zbiornikach wodnych o mulistym porośniętym roślinnością dnie. W Polsce coraz rzadsza, dlatego objęta ochroną.

Odżywia się krwią głownie ssaków rzadziej ryb i płazów. Przy pobieraniu krwi wydziela substancje które rozszerzają naczynia krwionośne przeciwdziałają krzepliwości krwi i znieczulają zapobiegając przedwczesnemu wykryciu obecności pijawki.

Może nie pobierać pokarmu przez 26 miesięcy. Żyje 30 lat.

Stosowana w lecznictwie od czasów starożytnych, obecnie coraz rzadziej, ze względu na przenoszenie czynników chorobotwórczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n