n

PĘTLAK CZTEROPASKOWY

PĘTLAK CZTEROPASKOWY
BALDUREK PRĘGOWANY
(Leptura quadrifasciata)

Owad ten jest z rodziny kózkowatych – chrząszczy obejmujących ponad 20000 gatunków, w Polsce około 200. Owady z tej rodziny są duże lub średniej wielkości, ciała silne, wydłużone, smukłe, z reguły gęsto pokryte krótkimi włoskami, czułki bardzo długie. Żyją na drzewach i krzewach, rzadziej na roślinach zielonych; są roślinożerne, zaniepokojone wydają dźwięki pocierając krawędzią przedplecza o tarczkę lub udami tylnych nóg o pokrywy. Larwy są beznogie, rozwijają się pod korą drzew lub w drewnie. Kózkowate zamieszkują głównie strefy tropikalna i subtropikalną.

ROZPRZESTRZENIANIE:

Pętlak czteropaskowy to gatunek euro syberyjski, sięgający na wschodzie po Sachalin, Japonię i Koreę. W Polsce występuje na terenie całego kraju, oprócz wysokich gór.

Image 

WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO:

Występuje w wilgotnych miejscach w lasach liściastych i w pobliżu wód. Owady doskonałe (imago) obserwujemy od VI do miesiąca VIII przebywające na kwiatach zwłaszcza roślin z rodziny baldaszkowatych i różowatych, których pyłkiem się żywią.

OPIS OWADA I ROZWÓJ:

Długość owadów dorosłych 11-20 mm.

Zmienność ubarwienia bardzo duża, opisano kilkadziesiąt barwnych odmian, różniących się przede wszystkim kształtem ciemnych plam na pokrywach. Występuje dymorfizm płciowy. Czułki i nogi samców czarne, u samic końce czułków i często golenie żółtobrunatne. Samice składają 137 jaj w szczelinach martwych drzew, pniaków i leżących wilgotnych pni o drewnie w początkowym stanie rozkładu i pod łuskami kory. Larwy z reguły wygryzają chodniki w bieli i twardzieli, gęsto upychając je trocinami i ekskrementami.

Początkowo zasiedlane drewno jest twarde i w znikomej fazie rozkładu, natomiast pod koniec żeru, zazwyczaj larwy żerują 3 lata, staje się silnie rozłożone. Kolebka poczwarkowa znajduje się w zewnętrznych warstwach bielu. W ostatnim roku życia przepoczwarczają się w czerwcu w swych kolebkach.

Roślinami pokarmowymi są najczęściej brzozy, olchy, osika, wierzby, topole, jarzębiny, buki, lipy, leszczyny.

Image 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n