n

Radna Góra

ImagePoszukując śladów tegorocznej wiosny dotarłem jadąc do jednego z rezerwatów,, do leśnego klasztoru Sióstr Józefitek. Klasztor – „leśna pustelnia” położony jest na skraju wielkiego kompleksu leśnego i pól zdzichowickich. To piękne miejsce, jedno z tych, gdzie przyroda i Stwórca pozwalają widzieć piękno i czuć duszę.

Przy klasztorze jest „Kalwaria” zbudowana jako VOTUM 2000 roku przez Księdza Józefa Piekarza – sercanina. Miejsce szczególne, w czasie październikowych nabożeństw i Drogi Krzyżowej w czasie Wielkanocnego Postu.

 Image

„Serce przy Bogu, ręce przy pracy” to hasło Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Powstało ono we Lwowie w 1884r. Zgromadzenie założył bł. ks. Zygmunt Gorazdowski w trosce o człowieka pozostającego pozostającego skrajnej potrzebie.

Fundatorką klasztoru Sióstr Józefinek Józefinek Radnej Górze była Anna Nagórska – poetka, humanistka, nauczycielka i wychowawczyni młodego pokolenia w okresie II Rzeczypospolitej i w czasie II Wojny Światowej, a późnej inicjatorka wielu akcji oświatowych. Człowiek o wybitnej osobowości duchowej i intelektualnej, o głębokim umyśle i gorącym sercu, pełna miłości i poświęcenia w służbie ludziom i kulturze narodowej. Źródłem tych wszystkich jej przymiotów była głęboka dojrzała religijność.

Wspólnotę zakonną w Radnej Górze tworzy kilkanaście sióstr, których głównym dziełem jest Apostolstwo Modlitwy. Siostry zgodnie z dewizą „ręce przy pracy” prowadzą nieduże gospodarstwo rolne.

Tu warto zawsze wstąpić i podziwiać piękno.

Image 

W galerii kilka zdjęć. Radna Góra Wiosna 2006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n