n

STROJNICA BALDASZKÓWKA

STROJNICA BALDASZKÓWKA (WŁOSKA)
(Graphosoma italica)

Owad ten należy do podgromady owadów uskrzydlonych, rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae). Rodzina ta obejmuje 6000 gatunków, z których 60 występuje w Europie Środkowej. Nazwa tej rodziny pochodzi od dużej tarczki sięgającej u jej przedstawicieli niemal odwłoka. Głowa i przedplecze tarczówkowatych tworzą zazwyczaj trójkąt i wszystkie posiadają gruczoły zapachowe. Strojnica baldaszkówka jest jednym z ładniej ubarwionych pluskwiaków spotykanych w Polsce.

WYSTĘPOWANIE I SIEDLISKO:

Owad ten wywodzi się z Europy południowej z rejonu Morza Śródziemnego skąd kilkanaście lat temu podjął ekspansję na teren całej Europy. W Polsce jest obecnie częsty w dość licznych populacjach, preferuje stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione, na łąkach, murawach kserotermicznych i skrajach lasów.

Image 

OPIS:

Długość tego owada waha się od 8-12 mm. Ubarwienie bardzo charakterystyczne czerwone, przedplecze i pokrywy z podłużnymi czarnymi pasami. Spód ciała z licznymi czarnymi plamkami. Ciało silnie grzbieto-brzusznie spłaszczone, niezbyt długie, szerokie.

Głowa niewielka, stożkowata, wyposażona w czarne czułki skladające się z 5 czlonów, parę oczu i aparat ssący (ryjek) stanowiący istotny element narządów gębowych. Kłujka w stanie spoczynku zagięta jest pod głową i tułowiem. Na tułowiu widać trójkątną tarczkę, która pokrywa niemal cały odwłok. Skrzydła są dobrze rozwinięte, tylne małe błoniaste są ukryte pod płasko złożonymi przednimi skrzydłami, które u nasady sa silnie zchitynizowane i przekształcone w półpokrywy. Odnóża posiada czerwono czarne z 3 członową stopą, a w trzecim segmencie tułowia znajdują się po obu stronach gruczoły zapachowe wydzielające nieprzyjemny zapach.

ROZMNAŻANIE:

Dorosłe osobniki strojnicy zimują w ściółce i pojawiają się na roślinach wiosną. Rozwój z przeobrażeniem niezupełnym trwa krótko i nowe pokolenie strojnic pojawia się już w lipcu i jest początkowo chronione przez matkę. Młode podobne są do form dojrzałych (larwa typu I rzędowego).

POKARM:

Roślinami żywicielskimi zarówno larw jak i postaci dojrzałych są różne gatunki baldaszkowatych: marchew zwyczajna, pasternak zwyczajny czy barszcz zwyczajny. Owady te odżywiają się sokami tych roślin, które wysysają za pomocą kłujki.

Liczne gatunki tarczówkowatych zaliczamy do szkodników upraw, roznoszących też wiele chorób roślin, druga grupa jest pasożytnicza atakuje zwierzęta, ptaki, ssaki nawet ludzi ale ten drapieżny tryb życia pełni często pożyteczną rolę. Zwalczają inne owady będące szkodnikami np. mszyce, przędziorki, a nawet stonkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n