n

Utylizacja odpadów?

Trwają czynności śledcze, ale jeśli okaże się, że nie jest to sprzęt skradziony, którego zaginięcie ktoś zgłosił, to odnalezienie właściciela po samych numerach seryjnych monitorów jest niemal niemożliwe. Liczymy jednak, że znajdą się świadkowie, którzy widzieli, kto i kiedy podrzucał monitory do lasu lub też wiedzą, kto pozbył się w ten sposób takiej ilości sprzętu – mówi komisarz Ireneusz Fietko z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Czy pomocna w odnalezieniu sprawcy okaże się, przyczepiona do jednego z monitorów, karteczka z napisanym odręcznie imieniem i nazwiskiem? – Ten ślad również sprawdzamy – dodaje komisarz.

Jak podaje policja, zgodny z prawem koszt utylizacji jednego monitora ekranowego to około 300 zł. Łatwo zatem obliczyć, że podrzucając do lasu prawie 30 monitorów, ktoś „zaoszczędził” około 9 tys. zł. Natomiast, w świetle obowiązującej od 1 lipca ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym, za pozbycie się takiego sprzętu w inny, niż zapisany w prawie sposób, grozi kara grzywny do 500 zł. Co więcej, według kodeksu wykroczeń za zaśmiecanie lasu można ukarać winnego naganą lub grzywną do 5 tys. zł (stan na 2001 r.). Do tego może też dojść nawiązka, orzekana do wysokości równej kosztom m.in. usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów. Bywa, że przekracza ona, i to wielokrotnie, samą grzywnę grożącą za to wykroczenie.

Jeśli ktoś może udzielić jakiejkolwiek informacji na ten temat proszony jest o kontakt z tarnobrzeską policją pod numerami 997 w Tarnobrzegu lub 015-851-33-10.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n