n

Weź głęboki oddech

 Proces oddychania to nie tylko sposób na dostarczanie tlenu do organizmu, ale także metoda oczyszczania, pozbywania się zbędnych substancji.

Prawidłowe oddychanie pozwala usunąć więcej niepotrzebnych składników niż przez inne układy wydalnicze. Czy potrafisz prawidłowo oddychać?

Głęboki, długi i regularny oddech świadczy o dobrej formie i wewnętrznym spokoju. Płytki, szybki dowodzi znerwicowania, wyczerpania i napięcia. Tak więc kondycja fizyczno-psychiczna wpływa na typ naszego oddechu. Zła spłyca go i przyspiesza. W stresie oddychanie odbywa się tylko górną częścią klatki piersiowej, dlatego do płuc nie dociera wystarczająca ilość tlenu.

Chronicznie płytki oddech źle wpływa na układ oddechowy, krążenia, pokarmowy, pogarsza koncentrację, pamięć, osłabia odporność, czyli sprzyja rozwojowi wielu chorób.

Ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać z pustym żołądkiem, czyli kilka godzin po posiłku, w dobrze wywietrzonym pokoju lub na dworze. Miejsce nie powinno być hałaśliwe, bo podczas terapii ważne są koncentracja i spokój. Po zakończeniu ćwiczeń przez parę minut trzeba odpocząć i poczekać, aż organizm odzyska równowagę.

Odtruwa, usprawnia krążenie:

Oddychanie tego typu zwiększa ilość wydalanych z organizmu zbędnych substancji, zwiększa pobór tlenu, jednocześnie pobudza i wzmacnia przeponę, drogi oddechowe i usprawnia krążenie. Można stosować je w chronicznych chorobach nosa i zatok. Jeśli masz chore oczy, uszy lub problemy z ciśnieniem krwi, podczas oddychania oczyszczającego uważnie obserwuj organizm. W razie pojawienia się złego samopoczucia, bólu, natychmiast należy terapię przerwać.

Ćwiczenia podstawowe:

Usiądź prosto, nie opieraj się o nic, zamknij oczy. Palcami jednej dłoni obejmij nozdrza, nie uciskaj ich. Zrób nosem powolny wdech, potem energiczny krótki wydech tylko przez jedno nozdrze, drugie zaciśnij palcem. Szybko powtarzaj wydechy przez nozdrza na przemian, aż dojdziesz do 30 wydechów (przez każde nozdrze), na jednym wdechu. Gdy początkowo będzie brakowało powietrza, rób kolejne wdechy.

Każdego dnia warto chociaż kilka razy głęboko odetchnąć świeżym powietrzem, przynajmniej przy otwartym oknie. Jeśli temperatura jest niska, zrezygnuj z oddychania nosem i oddychaj przez usta.

za: dziennik.pl, ciekawnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n