n

Wiosna zieleni

Ten okres wiosny trwa do wakacji. U jego początku dzień trwa już około 14 godzin.

Słońce wschodzi około 4.30 zachodzi tuż przed 19.00 godziną. Zdarzają się jeszcze lokalne przymrozki ale zwycięska zieleń wybucha wszędzie. Otoczenie zmienia barwy z dnia na dzień, rozwijają się liście drzew i krzewów. Na trawnikach, łąkach i przydrożach kwitnie mniszek lekarski, na wilgotnych łąkach i niskim torfowisku w dalszym ciągu kwitnie kaczyniec.

Pojawiają się motyle i inne owady. Ptaki składają jaja i zaczynają je wysiadywać. Przylatują późniejsi wędrowcy: jaskółki, bociany, czaple i wilga.

Image 

W naszym kraju występuje 3 gatunki jaskółek:

  • oknówka budująca z gliny gniazda pod okapem dachu na ścianach,

  • dymówka pospolita, budująca gniazda na belkach często wewnątrz stajni, stodół i budynków gospodarczych,

  • brzegówka żyjąca koloniami, grzebie norki w urwistych brzegach rzek i strumieni lub ścianach wyrobisk.

Powrót bociana na swoje stare gniazdo jest zawsze wyczekiwany przez gospodarzy okolicznych domostw. Gniazdo bocian buduje zazwyczaj na budynku wiejskim lub w jego pobliżu, na starym drzewie czasem – na słupach telegraficznych. Liczba tych ptaków zmniejsza się z roku na rok. Coraz mniej jest podmokłych łąk z obfitością żab. Bocian jada też myszy, owady i inne drobne zwierzęta.

Wiele ptaków ginie na zimowiskach w Afryce, gdzie żywi się szarańczą, z którą miejscowi walczą środkami chemicznymi.

Bocian czarny ma zupełnie inne obyczaje. Gnieździ się w rozległych lasach i borach mieszanych i jest bardzo rzadkim gościem wielu regionów Polski.

Żółtoczarny samiec wilgi nawołuje już fletowymi tonami. Wilga buduje w rozwidleniu zwisającej gałęzi gniazdo w kształcie hamaka. Śpiewa nocami w zaroślach już słowik, często słychać kukanie kukułki. Jest ona niesłusznie symbolem „złej matki”. Po prostu, składa jaja w tak dużych odstępach czasu, że nie mogłaby ich jednocześnie wysiadywać. Możemy tylko żałować niedawno wyległych wyrzuconych piskląt przez podrzutka z gniazda.

Dla ptasich rodziców jednak nie wydaje się to być ważne – mają dorodnego potomka, który zjada nie więcej niżby zjadło kilkoro własnych „dzieci”.

Jako ostatni z naszych ptaków przylotowych pojawia się jerzyk, brany przez większość mieszkańców miast za „jaskółkę”.

Lotnik to wspaniały, cały dzień a także sporą część nocy spędza w powietrzu żywiąc się wysoko latającymi owadami.

Image

Nawet czarkowate gniazdo buduje z materiału schwytanego w locie – piórek i strzępki różnego pochodzenia, które zlepia śliną. Przylatuje w pierwszych dniach mają, a przebywa u nas około sto dni.

Najpiękniejszym miesiącem jest maj, w którym kwitną liczne krzewy lilaka czyli bzu, czeremchy dzikiego bzu czarnego i koralowego, z drzew kwitnie akacja czyli robinia i kasztanowiec. Liście drzew są coraz większe, coraz ciemniej jest na dnie lasu liściastego, gdzie zaczynają zakwitać rośliny o kwiatach okazałych, często o silnym zapachu jak konwalia, kokorycz i storczyki: podkolan biały, kruszczyk, obuwik oraz lilia złotogłów. Z krzewów biało kwitnie głóg, żółto zaczynają zakwitać żarnowiec i janowiec. Będą one kwitły jeszcze przez czerwiec.

W maju rodzą się małe ssaki – sarny, jelenie, łosie, dziki, lisy i wilki. Samcom jeleniowatych odrasta nowe poroże. Rodzi się drugie pokolenie zajączków, przychodzą na świat małe jeże.

Młode sarnięta i cielęta jelenia umaszczone są plamisto, a na znak alarmu – tupnięcie matki błyskawicznie kładą się na ziemi i nieruchomieją. W naturalnym środowisku – w prześwietlonym promieniami słońca lesie – są po prostu niewidoczne.

Matka rzuca się do ucieczki i znacznie silniejsza jej woń prowokuje drapieżcę do pościgu. Nawet polujący w tym okresie samotnie wilk mało ma szans na doścignięcie zdrowej, sprawnej kluczącej po świetnie znanym sobie terenie sarny czy łani. Napotkane sarniątka czy jelonki rzadko bywają rzeczywiście potrzebującymi pomocy sierotkami, częściej jest to zwierzątko „niegrzeczne”, które zatraca już odruch nieruchomienia. O zaobserwowanych młodych zwierzętach wyraźnie wyczerpanych i samotnych zawiadomcie najbliższego leśnika. Przetrzymywanie zwierzyny leśnej jest zakazane i podlega karze.

Image

Image 

W maju należy unikać wchodzenia w gęste krzaki, zagajniki czy łany paproci, tam możecie natknąć się na czułą matkę lochę z gromadką pasiastych warchlaków. A jest ona rzeczywiście w tym czasie niebezpieczna, podobnie jak klempa, która w razie alarmu nie ucieka pozostaje przy swoim młodym i szarżuje na wroga.

W maju wykluwa się większość piskląt, wiele gatunków szykuje się do drugiego lęgu.

Las liściasty ciemnieje, liście dorastają do swej pełnej wielkości. Zaczyna się późna lecz szybka i krótka wiosna w górach, na polanach pod reglami kwitnie już szafran spiski – krokus.

Wiosna się kończy – ale dni są długie i piękne – niepostrzeżenie maj przechodzi w czerwiec, w którym szykują się wszyscy do wakacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n