n

WRZOSOWATE / BORÓWKA CZERNICA

Wrzosowate (Ericaceae), to rodzina roślin z rzędu wrzosowców obejmująca ponad 3500 gatunków występujących na całej kuli ziemskiej. Należą do niej-zimnozielone krzewinki, także drzewa i krzewy. Kwiaty przeważnie obupłciowe, promieniste o koronie zrostopłatkowej, dzwonkowate. Owoc przeważnie w postaci torebki lub jagody, nasiona drobne.

Wrzosowate żyją niekiedy w bardzo trudnych warunkach siedliskowych, na podłożu ubogim w składniki pokarmowe, stąd bardzo często występuje w nich mikoryza.

Do rodziny wrzosowatych należą między innymi takie rodzaje jak:

 • borówki
 • wrzosy
 • wrzośce
 • bagno
 • żurawina

Wiele gatunków jest cennymi roślinami użytkowymi (dostarczającymi jagód) i ozdobnymi (odmiany ogrodowe)

 

BORÓWKA CZERNICA(Vaccinium myrtillus)

Nazwy ludowe:

 • Borówka czarna, czernica, czarna jagoda, jagodzina, borowina.
Image

Występowanie:

 • Krzewinka ta występuje w Polsce pospolicie i masowo na całym obszarze nizin, a w górach sięga aż do wysokości 1800 m n. p. m. Zazwyczaj tworzy rozległe łany. Rośnie dobrze nawet na glebach dość ubogich, ale wystarczająco wilgotnych z reguły kwaśnych, bez większej zawartości soli wapnia. W naszych zaklikowskich, lipskich i janowskich lasach stanowi główny składnik runa leśnego pod drzewostanem sosnowym.

Charakterystyka:

 • Osiąga wysokość do 50 cm, ma trójkanciaste nagie, sztywne gałązki, jasnozielone jajowate, cienkie, drobne, piłkowane liście. Liście te późną jesienią opadają. Borówka kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty maja zielonkowróżową dzbankowatą koronę i wyrastają pojedynczo z kątów liści. Kuliste niebiesko-oszronione jagody należą do ulubionych owoców leśnych każdego zucha i harcerza, są wielkości grochu, w miarę dojrzewania są czarnofioletowe i maja wyraźne wgniecenie na wierzchołku. Smak jest słodkawo-kwaśny, bardzo przyjemny.

Roślina rozprzestrzenia sie wegetatywnie oraz dzięki ptakom, które chętnie jedząc jej owoce, wydalają nasionka.

Dostarcza dużo próchnicy, lecz niezbyt bogatej w składniki odżywcze. Osłaniając szczelnie glebę przed promieniami słońca, opóźnia rozkład szczątków organicznych. Daje pokarm licznym ptakom i zwierzętom. Jest ważnym czynnikiem zwiększającym odporność drzew sosnowych, bowiem znaleźć na niej można około 200 gatunków owadów, a wśród nich wiele żywicieli, pasożytów i drapieżników atakujących owady szkodliwe. Jagoda brusznica łatwo się suszy. Dobrze konserwuje się też w postaci soków i konfitur. Wyborne smażone z cukrem. Po wysmażeniu nabiera aromatu, którego pozbawiona jest na surowo.

Image 

Borówka owocuje od czerwca do sierpnia. Na jednym hektarze przy średnim urodzaju można zebrać nawet 250 kg. jagód. Dojrzałe owoce są bogate w cukry, kwasy organiczne i sole mineralne, zawierają witaminy i borowiki bardzo cenny w przetwórstwie oraz sporo garbników.

Zastosowanie: Borówka jest też bardzo cennym surowcem leczniczym.

 • świeże owoce działają lekko przeczyszczająco,

 • suszone przeciwbiegunkowo, przeciw robakom u dzieci, w przypadkach bakteryjnych chorób przewodu pokarmowego i zatruć nieświeżym mięsem

 • antycyjanozydy zawarte w borówce czarnej okazały się skuteczne w leczeniu różnych zaburzeń wzroku. Bogate w te związki wyciągi stosują juz piloci samolotów i kierowcy samochodów wyścigowych

 • napar z liści jest natomiast używany przy infekcjach dróg moczowych i jako lek przeciw cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n