n

Wydra (Lutra lutra)

Wędkując wieczorem z pomostu na naszej rzece Sannie na terenie Ośrodka zauważyłem dziwne zwierzę płynące wzdłuż brzegu wprost na mnie. Zapaliłem reflektor, aby oglądnąć jak myślałem bobra, którego ślady pojawiają się od czasu do czasu wzdłuż rzeki (ścięte drzewa i pogryzione gałązki w wodzie). Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się że jest to wydra. Słyszałem, że od roku ten ssak z rodziny łasicowatych zadomowił sie w pobliżu ośrodka, ale pierwszy raz tak blisko podpłynął nieświadomy mojej obecności.

Image 

Wydra dorasta nawet do 100 cm., zaś ogon ma nawet 60 centymetrowy. Waga przekracza 15 kg. Sierść ma gęstą, przylegająca do ciała, nienamakająca o kolorze brązowym na grzbiecie i jaśniejszym na brzuchu i piersi, często białą na spodzie pyska i grzbiecie. Jest idealnie przystosowana do wodnego trybu życia- ciało wydłużone i lekko spłaszczone, uszy krótkie, oczy małe. Wydra wyposażona jest w fałdy skórne zasłaniające nos i uszy! oraz palce połączone błona pławną. Podczas nurkowania może pod wodą płynąć nawet 8 minut. Ma świetny wzrok, dobrze widzi nad i pod powierzchnią wody, a długie, gęste i sztywne włosy na pyszczku spełniają rolę narzędzi dotyku. Prowadzi nocny tryb życia. W wodzie porusza się dużo zręczniej, niż na lądzie gdzie często staje na tylnych łapach i węszy. Gdy podpłynęła do pomostu i zorientowała się, że jest obserwowana dała nura pokazując gruby spiczasto zakończony ogon.

Zasadniczym pokarmem wydry są okonie i płotki, ale chętnie chwyta drobne gryzonie, ptaki wodne, owady, a nawet nie gardzi roślinami wodnymi. W poszukiwaniu pokarmu odbywa dalekie wędrówki, samotnie lub parami. Liczę na to, że nasza wydra nie jest sama, ale żyje w parze. Na pewno na brzegu Sanny wybudowała nory zakończone komorą, w której na świat przyszły małe wyderki.

Może być ich nawet sześć. Komora lęgowa posiada chodnik przewietrzający jak komin otwierający się na zewnątrz zazwyczaj pod korzeniami drzewa rosnącego na brzegu. Wyjście kilku korytarzy biegnących z komory lęgowej znajduje się pod poziomem wody.

Image 

Liczymy, że jeszcze w tym roku uda nam się zaobserwować całą wydrzą rodzinę. Wydry żyją nawet do 15 lat. Stały sie bardzo rzadkie przez polowania dla pozyskania ich cennych skór. W Polsce jest zwierzęciem objętym ochroną prawną. Jej liczebność wykazuje lekki trend wzrostowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n