n

Zadanie 4

Harcerski Dzień Drzewa

Zadanie 4.

Dh. Drużynowy

Dh. Zastępowy

Miesiąc październik to najlepszy miesiąc do sadzenia drzew. Liczymy, że każda drużyna podejmie to zadanie i przeprowadzi akcje na swoim terenie działania.

Każdy harcerz w drużynie, czy zuch w gromadzie powinien posadzić swoje harcerskie drzewo życia. Posadzone drzewo będzie świetnym obiektem do obserwacji, będzie rosło
i dojrzewało razem z zuchem czy harcerzem, stanie się elementem integracyjnym z drużyną czy gromadą zuchową na długie lata.

Możemy też sadzić drzewa w różnych intencjach np. „Drzewo Pokoju na Świecie”, „Drzewo Św. Jerzego, „Drzewa patrona harcerzy polskich Św. Frelichowskiego”, „Drzewo Dnia Myśli Braterskiej” itp.

Naszym partnerem w tym zadaniu, oprócz rodziców i przyjaciół, powinni być leśnicy,
z którymi warto zawrzeć stałą współpracę. Dzięki nim możemy pozyskać sadzonki drzew.
Ich pracownicy mają zademonstrować prawidłowy sposób sadzenia drzew.

Zadanie to jednak nie ogranicza się tylko do sadzenia drzew. Zainteresujmy swoich podopiecznych różnego rodzaju działaniami ekologicznymi.

W ramach zadania wyszukajmy i obejmujmy opieką drzewa pomnikowe, drzewa świadków historii, zakładajmy i pielęgnujmy istniejące parki i zespoły drzew na terenie działania swojej drużyny. Możemy też zbierać żołędzie, kasztany i inne nasiona drzew oraz współpracować z kołem myśliwskim, które to koła w okresie zimowym dokarmiają zwierzęta i ptaki. Możemy także podjąć w ramach tego zadania zbiórkę makulatury i uświadomić harcerzom, że w ten sposób też ratujemy drzewa z naszych lasów.

Wszystkie te zadania łączymy z wycieczkami do lasu, zajęciami w terenie, konkursami
z wiedzy o drzewach i krzewach oraz z konkursami plastycznymi i literackimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n