n

Zadanie 5

 

Wszystkim nam zuchom i harcerzom zależy aby ciężkie zimowe dni przetrwało jak najwięcej naszych ptasich przyjaciół. Oprócz dokarmiania za oknem, w karmnikach możemy stworzyć „ptasią wyspę” – miejsce, które zimą będzie stanowiło stołówkę, a wiosną i latem stworzy warunki do założenia gniazd przez ptaki. Taki ptasi żłobek.

Będzie to miejsce stałych naszych obserwacji.

W tym celu już teraz jesienią, należy podjąć przygotowania, aby wczesną wiosną rozpocząć sadzenie drzew i krzewów.

Pierwszym krokiem tego zadania będzie wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepiej jeśli będzie to terem przyszkolny, ale równie dobrze może to być mały fragment parku, ogródków działkowych, niewielki obszar, którego właścicielem jest gmina, firma lub osoba prywatna.

Miejsce powinno być zaciszne, w pewnym oddaleniu od chodników i ulic. Należy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia właściciela gruntu na założenie „ptasiej wyspy”.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca można przygotować plan nasadzeń. Polega on na dobraniu odpowiednich gatunków drzew i krzewów.

Z prośbą o pomoc w zdobyciu bezpłatnych sadzonek pospolitych gatunków można zwrócić się do leśnictwa lub właścicieli szkółek rozprowadzających sadzonki.

Tego typu instytucje są zwykle przychylne do inicjatyw związanych z nasadzeniami i zapewne wesprą projekt założenia „ptasiej wyspy”

Następnym krokiem jest zbieranie nasion roślin, które wysadzimy w pobliżu sadzonek drzew i krzewów. Mogą to być nasiona łopianów, ostrożeni i innych traw. Mogą to być nasiona lnu, rzepiku, rzepaku itp.

Nasadzenia należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia, dlatego dobrze to zaplanować wcześniej i przygotować odpowiedni sprzęt (szpadle, rękawice, konewki).

„Ptasią wyspę” możemy założyć w pobliżu już rosnących drzew, na których warto by było zawiesić budki lęgowe.

Oto wykaz drzew i krzewów z których możemy stworzyć „ptasią wyspę”:

berberys, dereń, świdwa, dzika czereśnia, dzika róża, dziki bez czarny, dziki bez koralowy, głóg, grusza pospolita, jałowiec pospolity, jarząb pospolity (jarzębina), jesion, kruszyna, tarnina, trzmielina i szakłak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n