n

Zimorodek

Image

dh Krzysztof Charaziński,  dh pwd Joanna Garbacz, dh Hubert Kowalski, dh Grzegorz Sulowski, dh Piotr Kawka, dh Kamil Kawka, dh Beata, dh hm Jerzy Jakimów HR

Redakcja serwisu:  dh hm Jerzy Jakimów HR oraz MiRAZ

A oto historia życia naszego Zimorodka.

ImageWykluł się w pierwszym lęgu między majem a czerwcem z jednego z pośród 8 białych kulistych jaj złożonych bezpośrednio na ziemi przez zimorodkową mamę w komorze lęgowej na końcu metrowego korytarza. Gniazdo to oboje rodzice budowali przez 3 tygodnie posługując się dziobami i łapkami. Wejście jego było zasłonięte roślinnością a nad otworem był nawis darni. Usytuowane było około 1,5 m nad wodą w skarpie brzegowej. Po około 21 dniach ze skorupki uwolnił się 3 gramowy niedołężny maluch. Początkowo karmiony był owadami wodnymi a później zaczął dostawać małe rybki: płotki, cierniki, kiełbiki i uklejki. Najbardziej żarłoczny był w 16-17 dniu życia kiedy to potrafił zjeść dziennie około 80 rybek. Komora lęgowa wypełniła się już znaczną ilością odchodów i wyplutych ości i łusek. Po 26 dniach opuścił gniazdo jako samodzielny zimorodek i ważył już 30 gramów. Rodzice natomiast przystąpili do następnego lęgu.

Image

W ciągu roku przy dogodnych warunkach rozmnażają się one nawet 3 razy.

Już od pierwszych dni swojego życia młody zimorodek potrafi czatować na wystającym nad wodą patyku lub zwisającej gałęzi przez kilka minut, a gdy zobaczy przepływającego owada lub rybkę daje nura do wody jak strzała. Z upolowaną rybką siadał na grubszej gałązce i uderzał zdobyczą aby ją ogłuszyć i połknąć. Mimo swej żarłoczności zimorodek nie stanowi zagrożenia dla ryb w stawach.

Dorosły zimorodek jest ptaszkiem o długości 16 cm, ma długi czarny i mocny dziób, krótkie i czerwone nogi, ogon i skrzydła również krótkie. Grzbiet ma niebieskozielony, mieniący się, a spód ciała cynamonowo-brązowy, w okolicach szyi białawe plamki.

Nasz zimorodek jest ptakiem terytorialnym, dlatego pod koniec zimy, na granicach terytorium niejednokrotnie walczy z rywalami o swój rewir. Zimą skupiają się one w małe stadka i odwiedzają różne zbiorniki wodne gdzie woda nie zamarza tak jak Sanna w Zaklikowie.

Image

 

Nasz szafirowy łowca jest ptakiem bardzo rzadkim. Przyczynił sie do tego człowiek błędnie prowadząc melioracje i wycinając krzewy i drzewa zwisające nad wodą oraz zanieczyszczając rzeki i strumienie a tym samym zatruwając ryby. Także ostre zimy są przyczyną śmierci wielu zimorodków.

Mam nadzieję, że objęcie tego gatunku pełną ochroną i zaniechanie niszczycielskich posunięć służb melioracyjnych, nie wycinanie nadbrzeżnych drzew i nasze poczynania harcerskiego klubu ekologicznego przyczynią się do zachowania tego gatunku ptaszka, najpiękniejszej ozdoby naszego ośrodka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n