n

ZŁOĆ ŻÓŁTA (Gagea lutea)

gatunek rośliny z rodziny liliowatych.

WYSTĘPOWANIE:

W Europie, północnej Afryce i Azji występuje około 90 gatunków złoci. Największe zróżnicowanie gatunków występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz Azji Środkowej. W Polsce występuje 5 gatunków złoci: żółta, polna, pochwolistna, mała i łąkowa. Złoć żółta – to roślina pospolita na terenie kraju. Występująca w zaroślach nadrzecznych lasów łęgowych, w lasach liściastych, w parkach, w zadrzewionych stokach potoków i jarach, szczególnie na południu, oraz w górach po piętro pogórza, rzadsza w reglu dolnym.

 Image

Image 

SIEDLISKO:

Rośnie na glebach wilgotnych gliniastych i próchmicznych bogatych w składniki odżywcze, zasobnych w wapń o odczynie obojętnym.

OPIS ROŚLINY:

Jest to bylina z jedną cebulką w łupinie z niewielkimi cebulkami potomnymi. Cebula jest owalna lub kolista otoczona suchą okrywą i czasem kołnierzem pozostałości po liściach. Wyrasta z niej jedna łodyga wysokości 10-30 cm z jednym, białawym w nasadzie długim, płaskim, równowąskim liściem odziomkowym, szerokości 3-12 mm, o kolorze żółtawozielonym zwężającym się ku końcowi i na końcu zaostrzonym. Jego długość jest zazwyczaj równa wysokości całej rośliny. Czasami pod kwiatostanem wyrastają liście łodygowe, dwa lub trzy dużo mniejsze, przy czym dolny liść jest zawsze największy z nich. Są lancetowatego kształtu, delikatne, owłosione i posiadają cienką, białą obwódkę.

Złoć kwitnie od marca do mają. Kwiatostan typu baldach zawiera od 1 do 7 kwiatów. Są one jasnożółtego koloru, wyrastają na szypułkach. Z zewnątrz są zielone u niektórych z żółtą smugą. Działki okwiatu w liczbie 6, wydłużone, tępo zakończone długości około 14 mm szeroko rozpostarte. Pręcików 6, znamię zielone.

Kwiaty typu przedsłupne, zapylane przez chrząszcze i błonkówki.

Owocem jest trójkomorowa torebka, która zawiera wiele drobnych kulistych nasion. Po przekwitnięciu i dojrzeniu owoców pęd rośliny już na początku lata szybko zasycha.

Image 

 

CIEKAWOSTKI:

  • nazwa rodzajowa Gagea pochodzi od nazwiska angielskiego botanika amatora Sir Thomasa Gage żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku

  • nazwa gatunkowa luteus oznacza żółty ( z łac. lutum – m.in. żółta torba)

  • jej kwiaty zamykają się na noc oraz podczas deszczu

  • ponieważ z zewnątrz kwiaty są zielone, zamknięte wyglądają jak pąki i stają się trudne do wypatrzenia

  • niekiedy uprawiane są jako kwiaty ozdobne w ogródkach kwitnąc jako jedne z pierwszych na wiosnę w sąsiedztwie zawilców i fiołków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
n